| Atty93 a întrebat:

As avea o intrebare foarte importanta..sunt foarte nelamurit in acest caz.As dori sa dau la Facultatea de Medicina din Oradea, ma gandesc mai exact la Medicina Dentara.Inca din liceu ma tot gandesc ce cariera sa aleg..si sunt stresat in continuu,dar imi este frica deoarece am citit ca multi stomatologi sunt nefericiti, si acest domeniu are o rata de sinucidere mare, din cauza depresiei si a nefericirii..nu inteleg de ce. Imi este frica, ca termin facultatea..care tine 6 ani, incep sa lucrezi si ajung si eu un astfel de " Nefericit ", depresiv. ceea ce cred ca deja sunt...As sa-mi raspundeti sincer,nu este o gluma,si ar fi foarte important.( As dori sa aud si raspunsuri de la persoane care practica aceasta meserie, sau a terminat aceasta facultate, dar toate raspunsurile sunt bine venite )

Va multumesc

7 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Ajung nefericiti pentru ca asta este o meserie in care se lucreaza in special pe cont propriu, nu prea mai exista posturi prin policlinici, cum erau candva, in care sa fie angajati si sa aiba salariu, fara nicio grija. Prin urmare, trebuie sa fii foarte bun profesionist, dar sa ai si banii necesari sa-ti faci cabinetul propriu, sa-ti iei aparatura necesara, care nu este ieftina deloc, materialele necesare etc, sa ai un vad bun cu cabinetul si sa ai si rabdare sa-ti faci faima si sa-ti vina clienti. Grija asta zilnica, de a nu sti daca ai clienti, daca-ti poti face banii necesari sa traiesti si sa-ti poti desfasura activitatea in continuare te toaca psihic pana cedezi daca nu esti o fire mai bataioasa, tupeista sau o persoana cu bani din alte surse, care sa nu aiba astfel de griji. Asta pentru ca spuneai ca nu intelegi de ce, acum poate stii cum sa alegi happy

| Atty93 explică (pentru mixxjim):

Nu e vorba de bani, intrebarea este daca ei sunt nefericiti in general in acest domeniu, si din ce cauza? care ar fi motivul pentru care aceasta meserie este in top 3 in ceea ce priveste rata sinuciderii, dupa cum stiu nici un stomatolog n-a murit inca de foame happy dar multumesc pentru raspuns

| Darcklight a răspuns:

Nu am facultate dar poti sa iti spun ca nu dai la medicina dentara, da la medicina si farmacie!

| Atty93 explică (pentru Darcklight):

De ce sa nu dau? UMF e impartit in 3 categorii, medicina generala, medicina dentara, si medicina si farmacie

| Darcklight a răspuns (pentru Atty93):

EU ti-am spus parerea mea acum alegi ce iti place!

| Voicila_Florin_1992 a răspuns:

O ruda de a mea este medic dar daca esti sigur pe tine si pui bine capul pe asta no sa ti se intample ce ai spus tu

| Capsunicaa02 a răspuns:

Daca multi din aceasta meserie se simt " nefericiti " asta nu inseamna ca si tu trebuie sa faci la fel. Poate ca tie chiar o sa iti placa foarte mult ceea ce vrei sa faci si nu trebuie sa asculti guriile celorlalti. Fa ce vrei sa faci, pana la urma este viata ta! Mult mult mult noroc! happy