| Maria_Luciana_1955 a întrebat:

Buna,
As dori sa aplic la Academia Militara, dar nu prea stiu cum sa treaba cu probele si nici ce meserie pot sa am dupa terminarea facultatii.
Se cere o anumita inaltime?
Care sunt problele sportive pe care va trebui sa le dau?
Examene?
Multumesc anticipat

1 răspuns:
| Avicenna a răspuns:

Depinde la ce vrei sa dai. In cadrul academiei militare Alexandru Ioan Cuza poti opta pentru politie, jandarmerie, pompieri sau arhivistica. La probele sportive ai rezistenta, viteza si aruncarea mingii medicinale, iar la examenul de admitere era parca istorie, romana si engleza. Inaltimea e minim 1, 60 la fete si 1, 65 la baieti.