| mumbling a întrebat:

as dori sa merg la Facultate de limbi straine dar nu stiu daca as gasi de lucru dupa. Ce ziceti? Cineva care este la limbi straine la facultate sau a terminat, sa-mi spuna cum este. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| AlinnaM a răspuns:

Buna,

Eu sunt licentiata in limbi straine, dar nu mi-am gasit job in domeniu, am cateva prietene care si-au gasit insa, una este assistant manager cu germana, 2600 ron dupa 3 ani la locul de munca iar o alta la call center HP 2500 ron dupa 2 ani, dar la HP se lucreaza din greu. Din ce cunosc eu cam jumatate si-au gasit de lucru in domeniu, oricum te sfatuiesc sa incepi sa-ti cauti un job macar part -time din anul 2 de facultate pentru ca atunci cand termini, cu experienta zero va fi mai greu, mai ales daca vrei un salariu bun. Din ce cunosc eu cu facultatea asta fara alte cunostinte in alt domeniu nu prea sunt salarii peste 3000 ron, dar poti incerca sa-ti gasesti in afara. Depinde si de tine ce job iti doresti si ce venit vrei sa ai.

| mumbling explică (pentru AlinnaM):

Am auzit ca poti lucra si de acasa. De exemplu sa traduci carti sau documente, mie mi-ar place foarte mult sa traduc carti. Ma gandesc sa fac farmacia, SI daca intru la fara plata sa fac si limbi straine in paralel. Este greu la limbi straine? Si, eu vreau sa fac in Arad, deci nu este o facultate foarte grea...

4 răspunsuri:
| Generalul a răspuns:

Poti lucra ca traducator/translator ori ca profesor.

| mumbling explică (pentru Generalul):

Da, dar am auzit ca se gaseste greu de lucru ca translator/traducator. Si nici nu se plateste bine.

| AlinnaM a răspuns:

Sigur ca poti face si traduceri de acasa, dar nu sunt platite foarte mult. Facultatea este foarte grea doar la stat, la particular este ok. Este bine ca mai vrei sa faci si altceva in paralel. Bafta!