| anonim_4396 a întrebat:

Ce meserie care se cauta pe piata muncii pot gasi fara limbi straine? Sunt la profil uman(filologie), dar as dori sa urmez o postliceala sau facultate fara limbi straine(uman sau chiar si real). Care ar fi, si la ce se da admitere?

2 răspunsuri:
| DeeaMarry a răspuns:

Orice facultate ai termina, angajatorii se asteapta sa cunosti cel putin o limba straina (engleza, mai ales).

| ywar a răspuns:

Din pacate fara engleza, germana si mai nou chineza, portugheza, japoneza nu prea ai ce face... Daca nu ti-e frica de sange si ai indemanare ai putea sa alegi postliceala profil medical sau tehnic. Pe medical iti imaginezi ca biologia, anatomia si chiar chimia iti vor sta alaturi... iar pe tehnic matematica, fizica, geometrie. Bafta! Sper sa ai o soarta buna!