| gabitza05 a întrebat:

Buna! As dori sa stiu cum pot intra in domeniul fotografiei...nu fotografie de evenimente. Poate fotografie de produse, de peisaje. Unde as putea sa gasesc idei sau joburi pentru asa ceva? Care sunt pasii pentru a putea porni pe acest drum? Multumesc frumos!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Primul pas este sa te inscrii la un curs de fotografiere serios /care dureaza peste 3 luni), sau chiar la o facultate de media.
Pe parcursul cursului vei invata bazele artei fotografierii, iti vei putea alege una sau mai multe camere foto, cu care sa lucrezi.

| gabitza05 explică:

Multumesc frumos pentru raspuns! happy

| NLS a răspuns:

Inainte de idei si joburi, trebuie sa stii, sau sa inveti, sa tragi cadre cat mai artistice.
Fotografia, ca si profesie,
reprezinta o imbinare a artei (targetul final al actiunii),
cu o poveste (fiecare cadru tras trebuie sa aiba, sau mai exact - sa spuna- o poveste),
si cu stiinta si tehnica (cunoasterea aparatului si a felului in care ia nastere o imagine, sub diferiti parametri).

Fotografia e un hobby (sau o profesie) destul de costisito-r/-are.
Insa asta nu inseamna ca e nevoie sa spargi mii de euro pe echipament de la inceput.
Exista fotografi ce au inceput cu 2500-3000 RON (pretul minim pentru un aparat entry-level cu un obiectiv de kit, si niste filtre, un trepied (daca doresti fotografie de produs e important) ).

Ideea e urmatoarea:
daca inca nu ai habar ce inseamna si cum se folosesc corect:
+++ apertura (deschiderea maxima a diafragmei, notata cu f/"si un numar" (exemplu 1.8 sau 5.6) ),
+++ sensibilitatea ISO,
+++ si timpul de expunere,
+++ precum si balansul de alb,
+++ sau cum citesti/folosesti histograma pentru a evita supra- / sub-expunerea fotografiei.

Nu sunt acestea singurele lucruri care conteaza, mai sunt si altele:
+++ LUMINA - iluminarea cadrului sau a subiectului,
+++ generatia si marimea fizica a senzorului foto al aparatului (exista 2 tipuri de senzori: FullFrame si APS-C (Advanced Photo System type-C, numiti si senzori "Crop")),
+++ tipul si calitatea obiectivului, etc

Cauta pe net cum se formeaza fotografia intr-o camera DSLR, apoi intr-una mirrorless (principiul e asemanator, exista doar mici diferente).

Daca ai buget, ar fi super indicat sa urmezi un curs de fotografie de minim 3 luni.
Cu prezenta fizica, daca se poate.

Momentan cunosc doar un curs online (a fost fizic, s-a transformat in "online" de cand cu pandemia).
Daca doresti sa urmezi un curs, e important sa detii un aparat foto de tip Bridge, DLSR sau Mirrorless, card de memorie rapid pentru el (microSD V30), si eventual un blitz extern si un trepied.
Daca doresti fotografie de produs, ar fi util si un paravan, o umbrela,...

https://i-see.ro/......ee-rookie/

Daca nu ai buget acum, e la fel de important sa:
PUI INTREBARI, cuiva care se pricepe, si insista sa primesti raspunsuri pana intelegi.
Exista forumuri pe net,

http://nikonisti.ro/

http://photomagazine.ro/

http://comunitatefoto.ro/

https://blog.f64.ro/category/toate-articolele/foto/tutoriale-foto/

http://clubulfoto.com/

sau poate ai prieteni/vecini/colegi/cunoscuti care se pricep sa foloseasca modul manual al unei camere DSLR, si detin una, etc

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Eu te sfatuiesc sa iti iei un aparat si sa incepi sa te joci cu el. Gasesti pe net o groaza de tutoriale ca sa inveti sa faci poze, ce setari sa faci ori idei (in cazul fotografiei de produs). Dupa ce te familiarizezi cu toate treaba, fa un portofoliu, o pagina de Facebook, macar la inceput, si posteaza pe diverse grupuri. Poate chiar ai putea face cateva sedinte gratuite pentru portofoliu. Fotografiile de peisaj le poti pune pe shutterstock si pe site-uri similare dar trebui sa ai foarte multe. Eu de exemplu nu prea am succes cu treaba asta.
Daca ai deja vreun cont cu fotografii, mi-l poti lasa ca sunt curioasa sa vad, in special peisaje.

| Silviullet a răspuns:

Salut, daca nu ai bani sa-ti poti lua unul, job uri nu se prea gasesc.
Dar o idee buna ar fi sa mergi ca ajutor de fotograf(pe gratis). Asta inseamna sa cauti unul care nu neaparat are nevoie, dar care ar fi dispus sa te învețe. O sa prinzi de 10 ori mai mult decat la un curs pentru inceput, pentru ca o sa lucrezo direct cu scule.