| cerberussss254 a întrebat:

As dori sa urmez o cariera in domeniul IT si ma gandeam ca poate sa ma ajute cineva cu anumite informatii. As vrea sa stiu 1: Ce meserii cuprinde domeniul IT?
2. Care sunt cele mai cautate?
3. Daca stiti in mare ce salarii au aceste joburi.
Multumesc anticipat. An nou fericit!

Răspuns Câştigător
| Gigi777 a răspuns:

IT vine din engleza "Information Technology" adica tehnologia informatiei si se refera la orice legat de tehnologia calculatoarelor, cum ar fi reteaua de internet(Wifi, servere de cs 1.6), hardware, software.

Poti sa repari calculatoarele altora, sa construiesti componente cum ar fi placa de baza, placa video, asta este legat de partea hardware( obiectele pe care le poti atinge).

Sau poti sa faci programe pentru calculator, aplicatii, jocuri, sisteme de operare(Windows), asta este legat de partea software(obiectele pe care nu le poti atinge, care le vezi pe ecran).
Poti sa-ti faci o idee in ce consta programarea aici: https://www.pbinfo.ro/. Ai aici probleme de informatica, si la resurse gasesti teoria.

Nu stiu exact cum se numesc astfel de profesii(meserii sunt tamplar, cizmar, care se refera la mestesug), dar poti sa cauti pe Google joburi(adica profesii) in domeniul IT si gasesti in anunturi ceea ce au ei nevoie, cum se numeste profesia, si cauti tot pe Google ce face acea profesie. Gasesti si ce salarii ofera ei cand cauti joburi IT.

Majoritatea cer sa ai facultate in domeniu(4 ani de matematica, informatica, fizica) si EXPERIENTA. Ai terminat facultatea? Bine, felicitari, dar noi vrem EXPERIENTA.

Nu poti sa te gandesti asa intr-o zi"Hai ca ma duc in IT ca am auzit ca se castiga mult". Desigur ca poti, dar trebuie sa ai o pasiune pentru acest domeniu. Trebuie sa-ti placa matematica, fizica, informatica, trebuie sa stii sa folosesti un maus, o tastatura. O sa ai nevoie de limba engleza pentru ca majoritatea internetului este in engleza.

Poti sa ajungi sa lucrezi in IT daca muncesti pentru aceasta pozitie, si nu numai in IT, oriunde trebuie sa muncesti ca sa ajungi acolo si trebuie sa-ti placa ceea ce faci.

| cerberussss254 explică (pentru Gigi777):

Multumesc pentru sfaturi. As mai avea o intrebare. Ce facultate recomanzi sa urmez?( de preferat as dori in Bucuresti pentru ca sunt foarte multe companii).

| Gigi777 a răspuns (pentru cerberussss254):

Nu recomand nicio facultate. Toate facultatile prezinta aceeasi materie. Conteaza ca tu sa fii pasionat de acest domeniu si sa inveti din curiozitate, pe langa orele de curs. Te duci la ce facultate vrei tu. Te uiti pe site-ul lor si vezi daca te multumesti cu cerintele lor. Dar vezi ca sunt costisitoare, deci trebuie sa strangi niste bani.

| cerberussss254 explică (pentru Gigi777):

Am inteles. Eu ma gandeam la ASE sau la Universitatea Bucuresti.

5 răspunsuri:
| Dobrinx a răspuns:

Uite aici : https://www.youtube.com/channel/UCVJZsdei_i2G3ZimBzqcmeg

Eu am facut de la el cursurile gratis de java si am inteles cate ceva.
Are si o platforma online cu toate cursurile posibile de IT. Costa 130 lei pe luna.

Iti sugerez sa incepi cu tutorialele gratis de pe Youtube, explica foarte bine. Are si vdieo-uri unde explica de salarii / care sunt domeniile IT etc.

Ca sa iti faci o idee, cel mai mic salariu porneste de la 2, 500 lei cam in orice domeniu de IT, daca esti in Entry Level

| cerberussss254 explică (pentru Dobrinx):

Multumesc pentru timpul acordat. Multa sanatate!