| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU.
As dori sa plec in alta tara sa incep sa lucrez acolo, in Europa. Dar cum as putea sa imi gasesc joburi? Cum trebuie procedat? Imi poate explica cineva care a plecat la munca acolo?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Europa nu e un orizont bun pentru a munci undeva. Doar daca prinzi Germania, Belgia sau Olanda - Bruxelles. Cu o facultate pe masura si doctorat sau master faci grosul la buzunar. Asa ca muncitor de clasa slaba fara calificare decenta nu merita sa iti lasi tara

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Si cu facultate in RO te baga cineva acolo in seama? Eu am lucrat aici intr-un domeniu, pot merge pe acelasi domeniu acolo? Nu vreau agricultura si chestii

| mgtow a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca se echivaleaza si se tine cont merge. Depinde ce acord au cu omologariile de studii

| GdX a răspuns:

Daca stii limba engleza te poti angaja oriunde daca ai cunostinte despre un job anume. Daca vrei un job fara calificare gen maturator de strazi, constructii, ingrijire batrani, casier(dar nu prea se mai cauta in EU) sunt destule firme de plasare a fortei de munca.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În care țară?
Unii merg cu o agenție de muncă din România. Alții merg direct, și ajung undeva, se cazează cumva și caută.
Acolo sunt locuri de muncă pentru cei ce au acte.
Eecmplu concret. Fiul meu a plecat în 30 ianuarie în Copenhaga și s-a cazat la niște prieteni români emigrați acolo mai demult. A sosit la ora 23. La ora 7 dimineață a doua zi, a avut un loc de muncă la negru, căci cineva s-a îmbolnăvit. Asta a fost scurt. A aplicat apoi pentru permis de lucru, asta a durat 3 luni. Acum lucrează acolo la livrat pizza cu bicicleta electrică pe care a dus-o cu el de aici acolo.

| Tokyo44 a răspuns:

Iti sugerez sa te Pregătești sa muncești pe nave de croaziera!