| AndreiVale a întrebat:

Buna as dori sa va cer un sfat.am 19 ani chiar acum am terminat liceul am luat si bacalaureatul cu media 8.50 si am cunostinte bune de limba germana.mi sa oferit oportunitatea sa fac o scoala de meseri in germania la o firma de constructii.scoala dureaza 3 ani.asadar in primul an te plateste cu 700 euro al doilea 1000 al treilea 1300 iar dupa ce termini scoala esti muncitor calificat primesti net 2000 euro.scoala de meseri te califica, ca si fierar betonist sau la asfaltat sau la conducte.intrebarea e daca e rentabil sa o fac sau sa incerc sa fac o facultate.problema e ca dupa cum se stie in constrcti e munca foarte grea.astept va rog sfaturi si ce parere aveti.am uitat sa mentionez ca din acei bani se mai scade cazarea undeva la 100 euro si mancarea nu este asigurata.multumesc

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Cine te-a mintit ca o chirie e undeva la 100 euro... Din acei bani sigur se vor scadea mai multi euroi, nu doar 100 si nici 150 euro..., iar pe mancare cheltui circa 400 euro/luna, mai pune si imbracaminte ca vei vrea sa-ti iei ceva. Totul depinde de regiunea tarii, preturile pentru o amarata de garsoniera in Bavaria de exemplu poate costa si 1000 de euro pe luna. Deci gandeste-te in privinta jobului. Ma indoiesc ca un incepator, iesit de pe bancile scolii sa i se ofere un salariul de 2000 net, poate ca ai vrut sa zici brut, ca asta inseamna in manuta ta vreo 1600 euro (clasa 1 la nemti este o persoana singura/necasatorita/divortata).

Termina studiile in Romania, urmeaza o facultate de inginer in constructii daca tot te pasioneaza asta si mergi pe calea asta dupa ce vei avea diploma in mana si abia apoi poti lua calea strainatatii. Iti vei gasi un loc de munca mult mai bun, decat un simplu muncitor. Gandeste-te ca tu stii deja germana si ai avea sansa la un job mai bun daca ai avea si o facultate.

Succes!

| neutrino a răspuns:

Esti la varsta la care trebuie sa visezi la o facultate.

| AnthonyWhite a răspuns:

Nu iti strica viitorul cu Germania si oportunitatea asta care mi se pare nu prea buna.
fa o facultate ce o sa iti prinda bine in viitor. de ce? hai sa iti spun:
pleci in Germania trec 3 ani apoi te angajezi pe 2000 si daca vrei sa renunti o sa iti para rau ca nu ai facut o facultate...
Acum este momentul, mai tarziu va fi mai greu.
Iar in acest domeniu mor sute de oameni in fiecare an, nici nu stii cum.
intereseaza-te