| Violletta18Vio a întrebat:

Aș dori un sfat, vreau să urmez un curs, sau ceva care să mă ajute pe viitor, pentru un job. Problema este că din păcate am numai 8 clase terminate și nu prea știu ce șanse aș avea, pentru a mă angaja undeva, am 19 ani. dacă a ți putea să mi dați sfaturi, sau păreri,. m ar ajuta mult, mulțumesc.

7 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Te poți înscrie sau interesa la forțele de muncă (AJOFM). Acolo se fac cursuri pentru diferite calificări -chiar și pentru coafez, manichiurist/pedichiurist, și multe altele.
Sunt firme care fac cursuri și care te și angajează după aceea. Iar la finalul cursului te și plătesc. Am văzut asta în niște pliante.
Dar eu te încurajez să faci liceul la seral. Este gratuit. Vei fi văzută altfel de angajatori decât dacă ai avea doar cursurile acelea. Te poți înscrie acum pentru septembrie 2019. Trebuie doar să mergi la secretariatul liceelor ca să te interesezi care din ele au clase pentru seral. Dacă te grăbești sunt șanse să te înscrii chiar și din februarie. La seral nu-ți cere să înveți ca la liceul de zi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu mai bine te înscrii la un seral?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti bucatar, in Romania un bucatar bun castiga intre 2500 si 3000 lei. Afara, de la 1000 la 2500 3000 depinde.
Asta cu clasele, statul e de vina, nu angajatorul, daca nu ai studiile terminate, esti clasat ca necalificat pe cartea de munca, si angajatorul profita si el, ca plateste mai putine taxe.

| debarasator63 a răspuns:

Incearca un curs de hairstyling sau de manichiura. Totusi, te-as sfatui sa-ti continui studiile.

| Arrum a răspuns:

Hi, Vio!
Viața este scurtă, fiecare persoană este unică, iar timpul trece ireversibil. Așadar, indiferent de motivele care au stat la baza insuccesului școlar, eu te îndemn să te înscrii la seral. Acesta este primul pas! Poate dorești rezultate rapide, dar trebuie să iei în considerare investiția în educație, ca pe o afacere profitabilă pe termen lung.
19 ani este o vârstă frumoasă.
Eu în acest moment pot să îți spun un exemplu din viața reală, nu din fairy tales. O soție îndemnată de către fiul ei, descurajată de soț și majoritatea celor care o cunoșteau, a decis la vârsta de 45 de ani, să înceapă seral-ul. Acolo, în ciuda tuturor batjocurilor, a reușit să fie șefă de promoție. Iar Bac-ul l-a promovat cu nota 8, 80 iar după contestații, 9, 80 la biologie. Motivată de acest rezultat, încurajată și susținută moral de copil, a decis să se înscrie la o școală postliceală sanitară. A dat examen și a intrat la buget.
Viața continuă și evenimentele aduc oportunități. Profită de ele! Sper că am reușit să te încurajez pe tine și pe ceilalți care au citit acest răspuns.
Toate cele bune!

| Violletta18Vio explică (pentru Arrum):

Mulțumesc, dar m-am gândit că e totuși o varstă prea mare,. nu vreau să fiu luată peste picior de ceilalti,...

| Arrum a răspuns (pentru Violletta18Vio):

Zeflemiști și ignoranți vor fi mereu.
Tu ai o singură viață.
Nu merită să asculți răutățile celorlalți.
Urmează-ți visul!
In Anglia un asistent câștigă foarte bine. Îți trebuie doar seral + BAC și postliceală, ca studii. Engleză la nivel conversațional.
Acum ai o idee.
Depinde numai de tine ce îți place să faci, și cât de mult lupți pentru ceea ce îți dorești.
Have a nice day!