| Crissy9Sweet a întrebat:

As putea sa intru la o facultate de arte ca sa devin designer vestimentar chiar daca nu am urmat un liceu de arte? Ce baze in arta ar trebui sa stii daca doresti sa devi designer? Ma puteti ajuta?

2 răspunsuri:
| xBya a răspuns:

Pai ma gandesc ca daca vrei sa intrii la o facultate de arte trebuie sa dai niste probe, ca la liceu. Si da, e normal ca cei ce au terminat liceul in domeniul respectiv sa aiba prioritate, dar nimeni nu zice ca neinitiatii n`au ce cauta acolo.
Poti sa te interesezi si singura direct de la ei de ce ai avea nevoie.

| AndreeaNustiu a răspuns:

Si eu vreau sa ma duc la facultate de are la sectia designer din Bucuresti, eu am urmat doar scoala generala la liceu de arte, fiinda acum sunt in clasa a 8-a si vreau sa dau la liceu la Tonitza,chiar fac imbracaminte grozava,am participat si la concursuri si am lua locul doi pe oras,dar nu asta conteaza,ti-am facut un rezumat in ce am facut pana acum in domeniu de arta,acum la intrebarea ta, daca nu ai urma liceul degeaba te mai chinui, asa mi s-a spus si mie de catre un profesorul de arta, in liceu inveti o gramada de chestii care te ajuta in domeniul asta, deci cam asa sta treaba.Bine inteles cei care au facut liceul de arta au prioritate pentru ca ei, iti dai seama, stiu mai multe decat o persoana care nu a studiat la un liceu de arta, eu ti-as sugera sa iei niste ore sau cum vrei sa le zici de la un profesor in domeniu.

Sper ca ti-am fost de ajutor.