| Tinno a întrebat:

Salut,mai sunt cateva luni si trebuie sa dau examenele, iar mai apoi sa imi aleg un liceu.
Eu, vreau sa merg la liceul de arte plastice Nicolae Tonitza, insa, ce trebuie sa fac.
Trebuie sa merg mai inainte de examene?
Trebuie sa merg si sa ma interesez la liceu, la director, secretar?
(Stiu ca exista o pagina cu detalii despre liceu, dar nu ma ajuta cu nimic pagina aceea, cel putin pe mine. )
Apropo, vreau sa devin fotomodel si designer vestimentar, de aceea doresc sa intru la acest liceu...
Spuneti-mi si mie tot ce ar trebui sa fac si sa stiu in legatura cu admiterea la liceul acesta, va rog, dau funda! ????????????

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Numar de locuri propuse: 140 (5 clase de 28 de locuri) pentru anul scolar 2018
Elevii care au absolvit învățământul gimnazial se pot înscrie la concursul de admitere în clasa a IX-a la Liceul "Nicolae Tonitza". Acest concurs constă în două probe de aptitudini: o probă de percepție vizuală și o probă de creativitate.

Admiterea în clasa a IX-a la Liceul "Nicolae Tonitza" se desfășoară în două etape:

Etapa I: Examen de aptitudini
Etapa II: Admiterea propriuzisă
Etapa I
Înscriere
Acte necesare:
fișa anexă eliberată de școala de proveniență
certificatul de naștere în original și copie
copie CI, dacă este cazul
dosar de plastic de încopciat
La înscriere se va completa o fișă cu datele personale ale candidatului și ale părinților. Prezența părintelui/tutorelui este obligatorie.

Probe de aptitudini
1. Proba de percepție vizuală
Desen după natură - studiu: natură statică alcătuită din două sau cel mult trei obiecte, dintre care cel puțin unul de rotație (vase de lut, corpuri geometrice, fructe sau legume, naturale sau mulaje). Obiectele alese se vor caracteriza prin contraste valorice, de mărime, de formă, de textură etc. Tehnică la alegerea candidatului: desen în creion sau în cărbune.

Precizare
Dacă în fundal se folosește draperie, aceasta nu va avea falduri.

Materiale de lucru:

bloc pentru desen, format A3
creioane de desen B
gumă de șters
planșetă pentru formatul A3
Criterii de apreciere:

compunerea spațiului plastic (încadrarea în pagină)
raportul dintre obiecte (proporții)
forma, caracterul obiectelor
redarea spațiului și a volumului
raport valoric
2. Proba de creativitate
O compoziție pe un subiect și temă plastică date, executată, la alegerea candidatului, în culoare (pictură) sau volum (modelaj).

Culoare
Compoziție cu personaje, tehnică: culori de apă.

Materiale de lucru:

bloc pentru culori de apă
creioane
pensule cu păr moale
culori de apă (tempera)
paletă pentru amestecul culorilor
vas de apă stabil
Criterii de apreciere:

unitatea compoziției și încadrarea în subiect
expresivitatea cromatică
nota personală, originalitatea, creativitatea
Volum
Compoziție cu personaje - ronde-bosse, tehnică: modelaj în lut.

Materiale de lucru:

eboșoare pentru modelaj
placuță de lemn (placaj, 30x30 cm) pe care se va așeza lucrarea
Criterii de apreciere:

raportul între elemente, proporții, mișcare, rezolvarea plastică a volumelor
Precizări
1. Comisiile de examinare și evaluare, pentru toate specialitățile, sunt numite prin decizia inspectoratului școlar al municipiului București și sunt compuse din:

președinte (fără drept de notare) - directorul sau directorul adjunct al unității de învățământ
vicepreședinte (fără drept de notare) - șeful catedrei de specialitate
membri (cu drept de notare) - doi profesori de disciplina/specialitatea pentru care candidatul susține probele sau, în mod excepțional, unul de o specialitate înrudită
2. Nota minimă de promovare pentru fiecare probă a examenului este 5 (cinci) și se stabilește ca medie aritmetică, calculată cu două zecimale, fără rotunjire, a notelor acordate de fiecare examinator, membru al comisiei cu drept de notare.
3. Media finală la probele de aptitudini a fiecărui candidat este obținută ca medie aritmetică, calculată cu două zecimale, fără rotunjire, a notelor obținute la cele două probe.
4. Media minimă de promovare a testelor de aptitudini, calculată în conformitate cu punctul 3, este 6 (șase).
5. Un candidat se consideră neprezentat dacă a absentat la cel puțin una din probele de aptitudini.
6. La probele de aptitudini pentru profilul artistic - arte vizuale NU SE ADMIT CONTESTAȚII.

Precizările 1-6 sunt conforme Anexei 3 la OMEN nr. 4432/29.08.2014 privind Metodologia de organizare și desfășurare a probelor de aptitudini pentru admiterea în liceele vocaționale, și conform Art. 3 din OMECS nr. 5082/31.08.2015.

Desfășurarea probelor de aptitudini
Candidații vor fi prezenți la ora 08:30 la sediul liceului din Str. Gen. H. M. Berthelot nr. 56-58. La intrarea în incinta liceului, candidații vor avea asupra lor Cartea de Identitate sau certificatul de naștere, original sau copie, și carnetul de note cu fotografie, vizat la zi.

Timpul de lucru va fi de 5 ore.

Etapa II
Depunerea dosarelor
Candidații declarați admiși în Etapa I vor depune la secretariatul liceului din Str. Gen. H. M. Berthelot nr. 56-58, în ORIGINAL:

fișa de înscriere (fișa albastră)
fișa anexă cu media de la probele de aptitudini
adeverința eliberată de școala de proveniență, care va conține:
notele de la Evaluarea Națională
media claselor V-VIII
media de admitere
dosarul medical
Calculul mediilor de admitere
Media de admitere se calculează conform Anexei 2 a OMECS nr. 5077/2016, după următoarea formulă:

MA = 0, 2 × ABS + 0, 8 × EN

unde:

MA = media de admitere
ABS = media generală de absolvire a claselor a V-a - a VIII-a
EN = media generală obținută la evaluarea națională susținută de absolvenții clasei a VIII-a
Media finală de admitere la Liceul "Nicolae Tonitza" se calculează conform Art. 8 din OMECTS nr. 4802/2010, după următoarea formulă:

MFA = 0, 75 × APT + 0, 25 × MA

unde:

MFA = media finală de admitere la Liceul "Nicolae Tonitza"
APT = media finală la probele de aptitudini
MA = media de admitere calculată conform Anexei 2 a OMECS nr. 5077/2016

Sursa:
https://www.liceultonitza.ro/admitere/admitere-liceu.php