| anonim_4396 a întrebat:

as vrea sa aflu mai multe despre facultatea de drept. Nu am inteles bine niste lucruri :

1) Daca de ex termin facultatea de drept eu pot sa devin orice meserie afiliata acestei ramure ( adica pot sa fiu si magistrat, avocat etc ) sau trebuie sa imi aleg din startul facultatii ce trebuie sa aleg?

2)Care e treaba cu baroul? Adica daca sunt avocat nu pot sa am eu un cabinet privat?! Trebuie neaparat sa am luat examenul de barou?

3) Am auzit ca daca nu iti permiti un avocat, statul iti da unul... Ce trebuie sa fac ca sa fiu eu acel avocat?

Mersi mult la cine vrea sa imi raspunda, sunt fff confuz acum, sper sa ma mai luminez :-))))

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu ajunge facultatea de drept cu licenta pentru a deveni avocat, judecator, procuror sau notar, mai sunt etape de parcurs. Numai cu licenta poti fi consilier juridic sau secretar de consiliu local.
2. Poti sa ai cabinet privat de avocat, majoritatea avocatilor sunt asa, dar pentru a ajunge avocat trebuie sa reusesti la examenul de intrare in barou, sa faci stagiatura si sa reusesti la examenul de definitivat. Este obligatoriu ca toti avocatii sa fie inscrisi in barou, altfel nu pot profesa ca avocat.
3.Este adevarat dar numai in cauzele penale si in cateva altele si se numesc avocati din oficiu. Acestia sunt numiti de barou, dintre membrii acestuia, in fiecare cauza, la solicitarea instantei de judecata.

1 răspuns:
| unprietenaproape a răspuns:

daca vrei sa ajungi magistrat (procuror, judecator) trebuie sa intri la i.n.m (cursurile dureaza 3 ani). dar e foarte greu sa intri acolo. sunt 3 000 de candidati in toata tara pe 300 de locuri.