| xCarolina a întrebat:

As vrea sa dau la medicina si ma intrebam daca ma puteti ajuta cu cateva informatii, poate chiar cineva in domeniu.Cum e? Da, stiu ca e greu, ca e nevoie de vointa si de multa munca, dar care ar fi avantajele/dezavantajele, care sunt cele mai bine cotate specializari, cele mai grele?

2 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Eu acum am intrat la medicina generala.Sincera sa fiu nu este chiar asa de greu, cel putin la admitere, se poate intra usor la buget daca stii cum sa inveti, iar in facultate cred ca va fi la fel. Specializarile ti le alegi in functie de prioritati:vrei ceva din care sa iesi mai repede medic? Atunci poti alege medicina de familie(dureaza doar 3 ani rezidentiatul)Daca vrei ceva banos trebuie sa inveti 7 ani pe langa facultate si iesi chirurg..Pentru alte specializari rezidentiatul e de 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cele mai bine cotate specializari? Adica cele mai banoase. Da: chirurgia plastica si reparatorie. Stai si 20 de ore in picioare in operatie sa cosi sub lupa un dezmembrat, sa-i cosi la loc fiecare vena, artera, muschi, etc. fara sa dai gres. Asta este cea mai bine cotata specializare.
Daca vrei medicina, fa-o de dragul meseriei. Altfel, nici generalist nu vei fi bun.