| nicol1995 a întrebat:

Buna la toti.Am si eu nevoie de informatii de la cei care stiu. Vreau sa dau la facultate la Universitatea din Pitesti. Si sunt foarte confuza. Nu stiu ce sa aleg.Initial voiam sa dau la Calculatoare
( din cadrul Fac de Electonica, telecomunicatii si calculatoare), apoi mi-a venit o idee si cu Contabilitatea.Care credeti ca este mai buna? De unde imi pot gasi mai repede un loc de munca? Care sunt avantajele si dezavantajele? si tot ce puteti sa imi spuneti referitor la aceste facultati. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

In domeniul IT nu numai ca se castiga bine( am un amic, inginer de profesie, care castiga 8000 lei/luna) dar, dupa absolvire, iti poti rapid gasi un job.
In schimb, contabilitatea, dupa absolvire, te trimite direct in somaj. Aceasta, pentru ca "productia " anuala de absolventi ASE este cu mult mai mare decat capacitatea de absorbtie a pietei de munca.

p.s. Cred ca ti-ar fi de folos sa citesti acest articol :http://www.realitatea.net/......74336.html

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In IT gasesti joburi la toate drumurile, trebuie insa sa fii bun ca sa le obtii si sa ai si un salariu frumos