| MariaGn a întrebat:

As dori sa urmez Facultatea de Drept, sectia Criminalistică, la Universitatea din Bucuresti, dar am auzit ca nu se gasesc locuri de muncă la ce vreau eu si cică nu e bine ca o sa fiu muritoare de foame. Nu stiu ce sa fac. Este adevarat? Chiar vreau sa devin criminalist. Voi ce ziceți, alegerea este buna sau, daca nu, ce alte facultăți din Bucuresti îmi recomandați in care sa am o meserie făină si bănoasă? Dar dorinta mea ar fi criminalist, vreau mai multe detalii.

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Nu exista "Sectia Criminalistica" la Facultatea de Drept.
Criminalistica e doar o materie studiata in anul 4. E ca si cum ai spune "vreau sa fac liceul, sectia geografie"
Daca te pasioneaza partea de penal, urmeaza Facultatea de Drept, ia-ti licenta si inscrie-te la examenul de admitere la Institutul National al Magistraturii (INM).
Daca reusesti sa intri, faci stagiul timp de doi ani si ajungi procuror. Procurorii sunt si criminalisti si daca ajungi unul, stai linistita ca o sa fii trimisa pe teren la oameni spanzurati si la alte grozavii.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am fost la un targ de facultati de curand... universitati - pardon - din Londra. Pot spune ca aici in Romania munca asta nu e ca in filme. Iti trebuie tarie de caracter. Si eu voiam psiholog criminalist dupa ce am vizionat CSI: Miami. Ca sa fii sigura ca ai o sansa la o meserie astfel (care mi se pare super interesanta si bineinteles si banoasa) eu zic ca nu merita sa faci aici, in tara, facultatea. Poti lua imprumut de la stat si sa te duci sa studiezi in Londra, atat ca tu platesti cazarea - daca ai posibilitati materiale. Daca nu, si iti doresti foarte mult sa faci aceasta facultate, "da-ti" o sansa si aici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa-ti fie teama ca o sa mori de foame cu meseria asta, pentru ca dupa cum vezi si tu in tara noastra sunt crime din belsug, slava Domnului.Ideea e ca daca te trimite sa aduni bucati din noi de pe la vreun accident feroviar sau aviatic s-ar putea sa fie cam mult de munca si o sa te plictisesti mai repede decat ai fi crezut tu,si-o sa vrei dupa aia sa te dea la evidenta populatiei, unde e adevarat ca ne mai prinzi si pe-acolo cu ochii inchisi, dar asta doar pentru ca nu stim noi sa stam in poze, ceea ce e cu totul altceva, trebuie sa recunosti.Parerea mea e sa te faci profesoara sau medic, astea sunt meserii bune.De fapt profesoara e mai complicat, ca ai de-a face cu totii copii astia rai si neascultatori, din ziua de azi(mai ales la liceu).Tot medic e mai bine.Cu toate ca daca stau bine si ma gandesc iar e greu si aici,pentru ca sistemul medical e la pamant, n-ai cu ce face treaba si in plus e si multa raspundere…
O varianta ar fi medic legist, ca acolo nu-i viata pacientului in joc si deci poti sta fara griji.
Dar iar nu-i bine, ca daca se intampla intr-o zi sa aiba loc un accident feroviar sau aviatic, trebuie sa stai peste program sa desfaci la noi.
Tot mai bine e la criminalistica ca ne faci doar poze si scapi repede.Si nici nu stai sa te stresezi ca ne prinzi cu ochii inchisi…