| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa lucrez in comert, imi puteti da mai multe detalii, cam cat se lucreaza, cam ce salariu se da si daca ai nevoie de vechime sau e bine ca incepator si ce cursuri trebuie sa faci ca sa lucrezi in comert? E un mediu ok!? Vreau sa ma lamuriti!

Răspuns Câştigător
| JustForFewSeconds a răspuns:

Da, atunci e o idee foarte buna si te va ajuta experienta asta! Incearca ca si casier, daca iti ajung 2000 de lei cu sau fara bonuri, depinde de angajator. Daca nu, posturile in bucatarie sunt ceva mai bine platite, cum ar fi ajutor de bucatar, daca te pasioneaza cat de cat bucataria. Industria fast-food de asemenea iti poate oferi un salariu frumuşel.
Oriunde te-ai angaja, da dovada de bun simț, fii săritor la nevoie si fii respectuos. O impresie buna la job, te va face sa lucrezi cu placere, fara sa simti privirile rautacioase ale colegilor sau sefilor, si ziua va trece mai repede. happy Nu te lasa de facultate, oricat de greu iti va fi! Bafta!

7 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Intereseaza-te, comertul e un domeniu vast. Tu cand zici comert te gandesti doar vanzator? nu vrei si un angajator sa te sune sa-ti ofere un loc?

| Aurora99 a răspuns:

Salut! Lucrez intr-o companie globala de marketing care nu consta in limite de lucru, poti lucra de la 1-2 ore/saptamana pana cat de mult poti, salariul este prgresiv si daca lucrezi consecvent, poti ajunge milionar in doi ani, sau chiar sa te pensionezi cu o pensie la fel de mare. Nu ai nevoie de nicio vechime, este o companie care consta in ajutor reciproc si formarea individului, sunt organizate evenimente, intalniri de weekend in diferite orase din Romania dar si international unde persoane avansate descriu si ii invata pe angajati despre tot ce insemna afacerea. Este un mediu prolific oricarei categorii de varsta, natie, sex etc intrucat prioritatea afacerii este buna dispozitie, sanatatea si protejarea clientilor. Afacerea se imparte pe diferite domenii cum ar fi sanatate, nutritie, sport, frumusete etc. Daca te intereseaza, oricand vrei, da-mi mesaj in privat si clarificam impreuna mai multe detalii. O zi frumoasa!

| JustForFewSeconds a răspuns:

Comerţ... Adica lucrator comercial? Ca lucrator comercial (vanzator, casier etc) nu trebuie sa ai experienta, te invata ei ce trebuie sa faci. Eu am lucrat 2 ani ca si casier si salariul meu la inceput a fost destul de mic, plata se face cu ora. Atat cat ai la ora x nr de ore de pe luna lucrata=salariu. Eu am urcat de la 8 lei la 11 lei. Nu e foarte mult, dar macar simti ca avansezi si ca munca ta e apreciata cat de cat. Salariul e unul minim pe economie, din care angajatorul iti scade taxele.
Ca sa fii mai bine platit si sa fii mai sus de acest post de lucrator comercial, fie avansezi in functia de manager dupa multi ani lucrati la firma respectiva, fie ai studii superioare (facultate) ce iti ofera pregatire in domeniu.

| anonim_4396 explică (pentru JustForFewSeconds):

Si mai lucrati in comert!? iti fac contrat pe cativa ani!?

| JustForFewSeconds a răspuns (pentru anonim_4396):

La 18-19 ani pe cand faceam facultatea nu am vrut sa raman in domeniul comertului. Am vrut doar sa ma intretin pe perioada facultatii :-D. Contractul nu a fost pe un an, doi, trei... Nu e cu perioada limitata. Am avut optiunea de a pleca cand vreau, dupa o cerere de preaviz de 21 de zile happy Eu am avut si 3 luni de proba, daca nu imi placea puteam renunta cu lichidarea la zi. Sau daca lor nu le placea de mine, ma puteau da afara in cele 3 luni de proba fara prea mult tam-tam. De ce vrei sa lucrezi in comerț?

| anonim_4396 explică (pentru JustForFewSeconds):

Ca sa ma intertin vreau sa lucrez in comert... ca nu pot termina facultatea!

| anonim_4396 explică (pentru JustForFewSeconds):

Multumesc!

| JustForFewSeconds a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, atunci e o idee foarte buna si te va ajuta experienta asta! Incearca ca si casier, daca iti ajung 2000 de lei cu sau fara bonuri, depinde de angajator. Daca nu, posturile in bucatarie sunt ceva mai bine platite, cum ar fi ajutor de bucatar, daca te pasioneaza cat de cat bucataria. Industria fast-food de asemenea iti poate oferi un salariu frumuşel.
Oriunde te-ai angaja, da dovada de bun simț, fii săritor la nevoie si fii respectuos. O impresie buna la job, te va face sa lucrezi cu placere, fara sa simti privirile rautacioase ale colegilor sau sefilor, si ziua va trece mai repede. happy Nu te lasa de facultate, oricat de greu iti va fi! Bafta!