| Claxon987 a întrebat:

Buna, ati facut sau stiti pe cineva care a facut cursuri de calificare sau perfectionare (inspector resurse umane, manager in domeniul abc...). Sunt o multime pe internet si nu stiu ce scoala sa aleg. Aveti vreun sfat? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

Depinde in ce domeniu vrei sa lurezi, poti sa faci si inspector resurse umane, asta daca vrei o munca de birou, sau manager.programator,se alege in functie de ce ai vrea sa lucrezi, nu are rost sa faci un curs degeaba si sa dai banii, Daca vrei sa faci este bun facut oricare.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand sa facem distinctie!
Cursurile de calificare sunt pentru cei care invata meserie de la ZERO.
Cursurile de specializare sunt pentru cei care au deja calificare, vechime si experienta si vor sa ajunga la nivel superior de pregatire.

Un curs de calificare trebuie sa alegi in functie de cum iti place ramura respectiva de activitate, dar si in functie de cat de cautata si platita este aceea meserie.
In tara si peste hotare sunt tot mai putini meseriasi in domeniile de: tamplarie, lacatuserie, prelucrari mecanice, electricieni, croitori, pantofari etc.
Deoarece sunt putini care cunosc bine aceste meserii (au si vechime practica), munca lor este tot mai bine platita, ajungand sa se apropie de salariile din vestul Europei si au tendinta de urcare continua.

| dannyel86 a răspuns:

Eu am facut cursul de Inspector Resurse Umane prin Camera de Comert si Industrie Iasi.
Acesta poate fi facut si prin AJOFM, gratuit, daca esti in cautarea unui loc de munca si e nevoie de calificare in acest domeniu.