| stelau a întrebat:

BunahappyCa avocat trebuie sa te specializezi pe un anumit domeniu? De exemplu poti fi specializat in acelasi timp si pe drept penal, drept civil s.a.m.d? Sau trebuie sa iti alegi una dintre ele?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatorie specializarea, facultatea de drept cu licenta si apoi examenul de intrare in profesie si examenul de definitivare iti dau dreptul sa practici avocatura in toate ramurile dreptului - penal, civil, comercial, etc. Totusi, avand in vedere ca legislatia este foarte vasta, se mareste si schimba mereu, este greu sa fii foarte bun in toate domeniile si atunci este bine sa te specializezi si sa practici intr-un din cele 2 mari domenii, civil sau penal, ori chiar si o specializare mai ingusta, tendinta asta este. Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Poți face încă o dată facultatea de drept, dar cealaltă specializare și atunci poți practica și dreptul civil și penal.

| bogdan72 a răspuns:

Lumea se specializeaza pe un singur domeniu pentru ca e un volum mare de cunostinte care trebuiesc a fi acumulate cand intri in detalii la asa ceva. Daca ai timp si daruire poti sa te specializezi in mai multe dar ca sa ajungi un specialist cu adevarat (fara a fi geniu, ca iorga) si sa ai sanse sa fii unul dintre cei mai buni in domeniul tau e cam greu sa mergi pe doua odata (doar daca au legatura).