| Briii a întrebat:

Bună TPU! Aș dori să aflu, ca meserie de avocat, poți fi la drept civil cât și în drept penal. Adică să fi avocat și în drept penal și în drept civil

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poti fi avocat in toate ramurile dreptului, respectiv penal, civil, administrativ, dreptul muncii, etc.
Totusi este bine sa te specializezi intr-o ramura sau doua, legislatia este foarte vasta si nu poti fi foarte bun in toate ramurile dreptului.

| Sistemulxxl a răspuns:

Esti avocat si gata. Tu alegi procesele unde pledezi. Daca vrei cauze penale, civile, etc tu alegi. Nu poti insa refuza daca ti se da oficii.