| deepinlovewithyou a întrebat:

Care este cea mai bine platita meserie in politie? Ma refer la postura pe care o ai. ofiter, procuror etc. Cand voi ajunge la facultate as vrea sa dau la Academia de politie din Bucuresti, si nu stiu la ce sectiune sa merg. Funda pentru cine ma ajuta; D

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Polițistul aparține de Ministerul Afacerilor Interne, procurorul/judecătorul aparține Ministerului Justiției.
Munca este obositoare la toate funcțiile, banii sunt mai puțin la polițiști!
Nu secțiune, ci profil (armă).
Academia de Poliție te scoate ofițer, ca magistrat trebuie să faci Facultatea de Drept apoi Institutul Național al Magistraturii.
Se intră greu și la Academie dar și la Magistratură, dar nu este imposibil.
Succes pe mai departe!
Pa, pa.

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procurorul nu este politist si pentru a ajunge procuror trebuie sa faci facultatea de drept si apoi Institutul National al Magistraturii. Procurorii sunt platiti mai bine decat politistii.
In politie ofiterii sunt mai bine platiti decat subofiterii si esti mai bine platit cu cat ai functia si gradul mai mare.

| FulgerMQ a răspuns:

Procuror

| NoSmile a răspuns:

Buna!
Daca vei face Academia fr politie,vei iesi direct ofiter.
Procurorul nu apartine de politie. Pentru a ajunge procuror trebuie sa faci dreptul, apoi sa mai dai alte examene.
Ca si salariu, procurorii castiga mai mult.
Dar si in politie se castiga, pe langa salariu exista si anumite sporuri care intra in posesia ta (spor de noapte, spor ca ai statie si radieaza).
Important in primul rand e sa faci ceea ce iti place cel mai mult!

| Zapkitu a răspuns:

Procurorul este cel mai banos, dar este si greu. BAFTA!

Răspuns utilizator avertizat