| vanila a întrebat:

ce liceu trebuie sa urmezi pentru a deveni ziaristbig grin[fundita]

Răspuns Câştigător
| Fundă25 a răspuns:

Buna!

Pentru a deveni ziarist trebuie sa faci Facultatea de Jurnalism.
Sfat: nu conteaza liceul, conteaza profilul si specializarea.
Pentru a ajunge la Jurnalism iti trebuie un profil uman, specializarea, de preferabil, filologie. La Facultatea de Jurnalism, nu conteaza matematica, asa ca nu ai de ce sa mergi la un profil real, ci conteaza limba romana si limbile straine.
Deci -> iti sugerez sa te gandesti la orice liceu doresti, dar profilul sa fie uman, specializarea Filologie.

Sper ca te-am ajutat.
O zi buna!

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Cea mai buna varianta este liceul cu profil filologie si facultatea de jurnalism.

| DeepEyesClaudia a răspuns:

Nu neaparat filologie. De la mate-info poti da spre orice vrei. Si eu am vrut filologie si mi s-a spus toata clasa a opta sa nu ma duc acolo, ca-s clasele slabe etc. Dupa o saptamana de scoala m-am transferat la mate-info. Ce-i drept, eu sunt dintr-un oras de provincie cu fara prea multe optiuni la un liceu bun. E OK sa mergi la filo (de fapt, la orice profil vrei) daca ai in oras licee foarte bune si mai ales daca esti din Bucuresti (G. Cosbuc de exemplu, are profil bilingv).

| OvidiuDanzka a răspuns:

Colegiul Tehnic Media happy
la profil tehnic, primii 2 ani, iar dupa cei 2 ori la profilul text si imagine
Dupa care poti face o Postliceala pe jurnalistica tot in acest colegiu si in acelasi timp poti face si facultatea Media Pro

| vivylicy a răspuns:

Pentru a fi jurnalist trebuie sa urmezi profilulk filologie acolo invety multe limbi si faci si jurnalism acolo ma duck si euwinking