| georgyyyy19572 a întrebat:

Bună!
Ce meserie poți avea daca termini Facultatea de Științe Economice Oradea?
Mă gândesc între două domenii: finanțe și bănci, contabilitate și informatică de gestiune.

4 răspunsuri:
| meli120 a răspuns:

Buna.
Contabilitate si informatică de gestiune, iti ofera mai multe posibilitati.
Pai depinde, poti sa fi pe AP, AR, GL, controler financiar, analist financiar, contabil sau chiar auditor junior. Sincer ai multe posibilitati fata de Finante si Banci. La CIG unde am fost eu se facea contabilitatea instituțiilor de credit, a instituțiilor publice, audit, evaluare, analiza financiara, control financiar si de gestiune, pe langa contabilitatea financiara. Cei de la finante bănci fac mult mai putina conta in general.
In funcție de ce certificări mai acumulezi pe langa asta poti sa ajungi chiar sa faci expertiza contabila, consultant fiscal sau senior audit.

Spor si bafta.

| georgyyyy19572 explică (pentru meli120):

Mersi!
M-aș descurca la științe economice daca am urmat profil mate-info intensiv engleza? N-am făcut mare lucru legat de economie la liceu (educație antreprenorială in a 10-a și economie în a 11-a). Dar mă atrage oarecum partea asta; contabilitatea presupune exactitate și atenție la detalii, și eu mă consider foarte buna pe domeniile acestea.

| meli120 a răspuns (pentru georgyyyy19572):

Buna.
Da. In anul intai se predau bazele contabilității, cel putin asa se cheama materia la Cluj, nu stiu in alte orase. In Bucuresti am auzit ca tot asa se i-a de la 0.
Majoritatea sunt de la profile care nu au avut conta.
Nu o sa iti fie asa greu venind de la un profil de mate-info.
Partea de info facuta la CIG o sa iti fie chiar usoara, la fel si matematica.
Anul 2 este cel mai stresant, unde se presupune ca ar trebui sa fi acumulat informatii.
Sincer este chiar ok. Nu se pune problema sa nu termini facultatea, doar daca nu vrei. Am avut colegi pe langa subiect care au absolvit.