| HRMaria a întrebat:

Ce parere aveti despre Facultatea de farmacie (specializare COSMETICĂ MEDICALĂ ȘI TEHNOLOGIA PRODUSULUI COSMETIC). Merita? Din cate am inteles trebuie sa dau un test pentru admitere dar inainte sa ma pregatesc as dori niste detalii mai SOLIDE, multumesc anticipat :*

Răspuns Câştigător
| WhiteLife a răspuns:

Ceau! Sunt studenta la farmacie și nu am auzit de aceasta specializare in timpul facultății. Din cate știu eu, e una dintre specializările pentru rezidențiat. Cred că e nou introdusa, nu știu detalii. Pentru a intra la facultatea de farmacie la majoritatea universităților cred că e nevoie de admitere (in general biologia din clasele 9-10 și/sau chimia 10-11), cele mai sigure detalii le găsești pe site-ul facultății sau daca suni la secretariat. Acolo poți întreba și de cartea de grile, pe care trebuie sa le înveți bine după ce ai învățat teoria. Pentru rezidențiat trebuie sa dai licenta și apoi să te înscrii și să înveți in plus. Daca îl iei, ești repartizată la unul din centrele universitare din tara în funcție de nota, unde înveți 3 ani și apoi te angajezi.

1 răspuns:
| Dana1999 a răspuns:

Trebuie să știi chimie.