| anonim_4396 a întrebat:

Ce profil ar trebui să urmez dintre filo si pedagogie ca sa devin designer? Sau psiholog? Ca am de ales dintre astea doua cat mai repede posibil, dar nu vreau sa devin învățătoare, vreau psiholog sau designer si nu stiu ce liceu sa urmez.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Designer psiholog. Care vrei tu - că doar este o maaare cerere pe piața muncii pentru ambele meserii

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca vrei psiholog orice profil poti cu conditia sa faci facultatea de psihologie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru a deveni psiholog poti sa faci orice liceu, ideea e ca iti faci viata mai usoara daca mergi pe un profil la care poti da si bacalaureatul la psihologie.
Iti sugerez totusi sa te interesezi foarte bine in legatura cu profesia pe care vrei sa o urmezi. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu psihologul/ psiholoaga care lucreaza in scoala ta.
Sa devii psiholog nu e deloc usor. Pentru a obtine atestatul de libera practica vei studia in total 5 ani. Dupa asta vreo 3 ani vei lucra sub supervizare.