| nerryssa a întrebat:

Pot sa devin invatatoare daca nu am urmat un liceu de profil? urmeaza sa termin sectia de mate-info si vreau sa stiu daac trebuie sa urmez niste cursuri speciale, sau ceva...lamuriti-ma laughing multumesc

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Exista Facultatea de Pedagogie si Stiintele Educatiei la care nu ai nevoie sa termini un profil anume de liceu. Este studiu de trei ani cu licenta si esti profesor pentru invatamantul primar si prescolar.(nu se vor mai numi invatatori). Mai trebuie sa iti definitivezi studiile cu un master de 2 ani, dar in paralel poti sa lucrezi ca profesor.(daca iti gasesti post dupa reducerile masive de posturi din acest an, dupa numarul tot mai mic de copii existenti din care mai si pleaca in strainatate cu parintii!)

3 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Trebuie sa fi terminat un liceu pedagogic sau la facultate sa faci un modul pedagogic.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Daca ai facut pedagogie in facultate nu cred sa nu se poata.

| Cory89 a răspuns:

Poti sa devi invatatoare doar daca ai terminat un liceu pedagogic sau daca faci facultate cu profil pentru asa ceva. Eu sunt la aceasta facultate si mi se pare f ok. Este o meserie frumoasa pentru o femeie happy