| alexandraa15 a întrebat:

Ce profil si ce liceu trebuie sa urmez pentru a ajunge avocat? Accept toate raspunsurile, dar va rog sa fie corecte, este foarte important pentru mine.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are prea mare importanta profilul liceului, important este sa obtii diploma de bacalaureat si sa urmezi apoi facultatea de drept. Totusi, un profil uman este preferabil, ca avocat ai nevoie sa te exprimi si sa stii redacta bine, in principal in limba romana, dar nu strica sa cunosti bine si o limba straina. Numai bine!

| alexandraa15 explică (pentru Ioandelasal):

Mersi stiam faza ca nu conteza profilul dar nu eram sigura mersi mult de tot stiu ca imi trebuie lb rom si o limba staina care stiu deja 2

10 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Buna!
Din cate stiu,nu trebuie sa urmezi un liceu anume ca sa ajungi avocata. Daca esti din capitala,nu prea ai sanse sa devii avocata daca urmezi un liceu de gen Dacia,Ratb,Traian Vuia,Nichita Stanescu,etc.
Ar fi ok sa zic asa : Hermes,Vulcanescu,Eminescu,Onicescu,Kretzulescu,Sincai,Lazar,Spiru Haret,Sava.
Daca esti din alt oras, nu stiu straight face.
Cat despre profil, filologie.

| alexandraa15 explică (pentru Ramonaaaa):

Mersi mult nu nu sunt din capitala dar stau pe langa TGV deci in principiu nu cont. propilul si liceul?

| Ramonaaaa a răspuns (pentru alexandraa15):

Cel mai mult conteaza profilul.Nu prea ai sanse sa devii avocata daca te duci,spre exemplu,la mate-info pentru ca pentru a da la Drept trebuie sa stii limba latina, gramatica limbii romane iar la mate-info nu faci deloc asa ceva.
Ar trebui sa te duci la filo sau la stiinte sociale.In ceea ce priveste liceul, ar trebui sa alegi unul care sa aiba minim media 7, ca sa inveti ceva,

Bafta ^^

| emabrumareanu29 a răspuns:

Buna. iti propun un job. reprezentant/coordonator la giada rome sau ladys.daca te intereseaza,id-ul meu este ema_brumareanu@yahoo.com si iti pot da mai multe detalii.

| LittleMissCupcake a răspuns:

Daca vrei sa te faci avocat, cel mai bine ar fi daca ai alege profilul liceului filologie sau stiinte sociale. Dar nu este obligatoriu, poti face liceul la ce profil vrei, iar apoi poti da si la ce facultate vrei, fie ca e drept sau nu.

| StefanE2019 a răspuns:

Un update? Ai reușit?

| ICPreda a răspuns:

Salut!
Iti spun din experienta!
Am terminat liceul Zinca Golescu din Pitesti, specializare filologie - limbi straine! Ai mare nevoie sa cunosti limba romana si gramatica limbii romane si sa stii sa te exprimi cursiv si corect! Dupa aceea am urmat facultatea de Drept, specializare drept juridic! INSA daca nu ai pe cineva care sa te indrume si sa te ia sub aripa lui/ei dupa ce ai absolvit facultatea, sansele sa devii avocat sunt mici!
Succes si bafta multa! Fruntea sus si nu te da batuta!

| Doctoru_7315 a răspuns:

Pentru a ajunge avocat iti trebuie profil filologie. (Plus dupa aceia Dreptul etc)