| Sofoclus a întrebat:

Vreau sa ajung avocat. Ce studii trebuie sa urmez. La ce profil la liceu trebuie sa intru, ce facultate cu cat se intra

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ma intereseaza absolut deloc subiectul, am fost jurist, de aceea ti-am raspuns, in prezent sunt pensionar, asa ca uita-te la liceele din judetul tau si o sa gasesti mediile de admitere. Este destul filologia simpla.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este bine sa urmezi liceul la un profil de filologie si apoi o facultate de drept. In facultate vei invata ce trebuie sa faci pentru a ajunge avocat. Nu se stie cu cat se va intra cand vei ajunge sa sustii admiterea, s-ar putea sa se intre cu nota mica, avand in vedere inflatia de absolventi de drept.

| Sofoclus explică (pentru Ioandelasal):

1. Care este cel mai bun profil pentru filiologie?
2. Cu cat se intra la liceu filiologie

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sofoclus):

Nu ma intereseaza absolut deloc subiectul, am fost jurist, de aceea ti-am raspuns, in prezent sunt pensionar, asa ca uita-te la liceele din judetul tau si o sa gasesti mediile de admitere. Este destul filologia simpla.

| EduardLeo a răspuns:

Liceul si profilul n-are absolut nici o importanta. Admiterea la o facultate consta in notele de la bac ori/si examenul de admitere. Oricum iti garantez ca te vei razgandi in privinta cu acest job. Aici trebuie sa ai cunostinte in domeniu si chiar daca ai nu inseamna ca iti va merge bine. Memorezi mai usor intreaga biblie decat sa inveti toate legile si cum se aplica. Facultatea de drept dureaza foarte mult plus mai nevoie si de practica care si aia este de 3 ani. Daca ai ales cariera de drept pentru bani iti recomand sa te razgandesti. Un specialist IT poate avea salariu mai mare decat un avocat. Bafta in viitor si sa ai mereu in plan B