| Elcik a întrebat:

Cine imi spune de ce la persoanele care consuma alcool in exces apar dificultati in locomotie?

Răspuns Câştigător
| MoneyMoney a răspuns:

Simplu: alcoolul se varsă PRIMA oară în vasele sangvine ale creierului mic (cerebel) unde se află majoritatea nervilor corpului uman, astfel consumând regulat alcool aceşti nervi încep să se atrofieze îndeplinindu-şi tot mai puţin funcţiile şi la fel se întâmplă cu nervii locomotori. Sper că răspunsul meu te-a mulţumit cât pentru o FUNDĂ!winking

3 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Buna, da! Cunosc pesroane care fac exces de alcool, si, chiar daca este batran, se vede ca alcoolul ii incetineste functinarea muschilorsad

| NatureSelf a răspuns:

Bine inteles ca apar probleme de la alcool in exces, si la locomotie, si la ficat, si la inima. ti-se scurteaza viata.

| kidutzq a răspuns:

Alcoolul in exces afecteaza foarte mult centrii nervosi. Toate functiile sunt afectate, nu numai cele locomotorii. Functiile cognitive sunt de asemenea afectate (perceptie, memorie, gandirea in general) si cam toate functiile creierului. Celulele nervoase, spre deosebire de alte celule ale organismului, nu au capacitatea de regenerare, si odata afectate si distruse, asa raman pe intreg parcursul vietii. Celelalte probleme cauzate de alcool, cum ar fi hepatita, ciroza, cancerul (afectiuni ale ficatului), in functie de starea lor de dezvoltare, mai pot fi tratate, dar cele de natura nervoasa...salut cultura! asa raman toata viata. Asa ca mare grija cu alcoolul. in limitele rezonabile!