| anonim_4396 a întrebat:

Ce parerea aveti despre persoanele care consuma alcool in exces (alcolisti)? si ce pedepsa credeti ca ar merita acestia?

Răspuns Câştigător
| Prezidentul a răspuns:

Nici-o pedeapsa. Sunt precum fumatorii. Ei considera faptul ca bea un "avantaj" deoarece ii face mai "rezistenti", desi majoritatea alcolisti/fumatori cunosc efectele acestor vicii.

Pedeapsa si-o acorda singuri. Fumatorii fac cancer, iar alcolistii ciroza, gastrita.

Funda pls, ca sa citeasca si altii.

13 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Alcoolismul este o boala, deci cei care sufera de ea (alcoolici se numesc, verifica DEX-ul) trebuie tratati, nu pedepsiti. Sunt pedepsiti doar daca comit infractiuni sau contravetii in timpul starii de ebrietate.

| MrNob0dy a răspuns (pentru Brigaela):

Scuzati greseala stiu cum se scrie ) pff si cine sa ii trateze sute de familii traiesc in teroare din cauza acestor indivizi eu cred ca ar trebui tratati dar in alt mod numai medicamentos nu

| Brigaela a răspuns (pentru MrNob0dy):

Din pacate familiile sunt, intr-adevar niste victime, asa cum sunt si familiile celorlalti bolnavi psihici, familiile bolnavilor de cancer, de leucemie, etc. Din fericire pentru noi toti, sanatosi si bolnavi, nu iei tu decizii.

| MrNob0dy a răspuns (pentru Brigaela):

cei intr-adevar bolnavi de leucemie, cancer si alte boli grele nu ajunga acasa seara sa i-si ia toata familia la bataie si injuraturi i-ar cei bolnavi psihic cred ca inca mai e loc la mititica pentru dansii.atunci cand un bolnav din familie sufera de o boala grea suferi pentru suferinta lui dar alcoolicul face pe toti cei din jur sa sufere iar pe el il doare in pix pentru ca el considera ca toti cei din jurul lui gresesc doar el nu. Eu cred ca ar fi util sa se infiinteze o agentie care sa se autosesizeze la fel ca protectia copilului si sa ii ''vindece'' de ceea ce singuri si-au facut

| Brigaela a răspuns (pentru MrNob0dy):

Nu, dar cei bolnavi de cancer sunt irascibili, tristi, au multe nevoi, necesita sacrificiu complet din partea familiei care va folosi fiecare resursa de timp si bani pentru ingrijirea bolnavului si care se va gasi secatuita de emotii, saracita si imbatranita din lipsa de timp pentru propria persoana si investitia completa a tuturor resurselor pentru cel bolnav.
Este adevarat ca boala psihica e mai greu de tolerat de catre cei ignoranti, dar nu uita ca te poate lovi in orice moment si pe tine. Sigur, copiii nu trebuie sacrificati pentru cei bolnavi si copiii alcoolicilor ar trebui luati din familie, dar asta este o cu totul alta discutie.

| Musique a răspuns:

Alcoolismul e o boală.
De ce să pedepsești o boală?

| anonim_4396 explică (pentru Musique):

Pentru ca e molipsitoare laughing pai stii ca esti bolnav si tu tot bagi alcool in grupa mare? problema e ca acele persoane nu i-si recunosc boala si nu fac nimic pentru ai pune capat pana la urma prea putin i-mi pasa de iei... pe mine personal ma afecteaza cand vad atatea cazuri de oameni ce sufera din cauza acestor pesoane consumatoare si din pacate nu se ia nici o masura

| Musique a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru mine e mai ofensator să văd "î-și", "ai" sau "î-mi" și că lipsesc semnele de punctuație. Mai bine te-ar preocupa gramatica ta, pentru că e GROAZNICĂ!

| MrNob0dy a răspuns (pentru Musique):

nu stiam ca suntem la ora de gramatica cred ca ai gresit rubrica

| Musique a răspuns (pentru MrNob0dy):

N-am greșit rubrica, man.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Pedeapsa? Pe cine au omorat? Alcoolul e bun in cantitati moderate! Consider ca ar trebui sa fie vandut numai cu un card care tine o evidenta saptamanala si sa nu poata cumpara mult

| OldSoul a răspuns:

Fiecare face ce vrea cu viata lui, asadar nu am nici o parere, e alegerea lor, cat despre ce pedeapsa merita? Niciuna!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le pedepsede destul alcool-ul vietile. Ce pedeapsa mai vrei sa le dam? Faca ce vor cu viata lor.