| veronika2040 a întrebat:

De ce persoanele care consuma alcool in exces apar dificultati in locomotie

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Prezidentul a răspuns:

Bine punctat.

Consumul de alcool pe termen lung poate lăsa vătămări permanente, cauzând micșorarea volumului cerebral și ducând la deficiențe ale fibrelor nervoase ce transportă informații între celulele creierului. Mulți alcoolici dezvoltă o afecțiune numită sindromul Wernicke-Korsakoff, care este cauzat de o deficiență de tiamină (o vitamină a complexului B). Această deficiență apare deoarece alcoolul interferează cu modul în care corpul absoarbe vitaminele B. Oamenii cu sindromul Wernicke-Korsakoff experimentează confuzie mentală și lipsă de coordonare a mișcărilor, și ar mai putea avea probleme și cu învățarea și memoria.

Cercetările indică faptul că în cazul consumului de alcool pe termen lung sporesc riscurile de cancer al gurii, gâtului, laringelui și esofagului.

Funda te rog.