| Ramonicaady93 a întrebat:

Buna! Cine știe sa-mi spună și mie care sunt condițiile de transfer dintr-un judet in altul? Ma refer la transferul in învățământ, sunt profesor și vreau sa-mi schimb domiciliul, așadar trebuie făcut transfer. Familia mi-a spus ca nu se poate și m-au cam demoralizat….Va multumesc.

3 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Aici pe TPU, slabe sanse sa gasesti raspunsul. Mergi pe siteul "avocatnet" sau si mai bine la Inspectoratul scolar. Se poate. Familia vrea sa te opreasca acasa.

| Parakeets a răspuns:

Https://www.portalinvatamant.ro/......-8418.html

Sper ca asta să-ți fie de folos.
Succes!

| Smmo a răspuns:

Buna, ia legatura cu inspectoratul scolar din judetul unde vrei sa mergi si din al tau, cu profesorul metodist, si urmareste legislatia privind miscarea personalului didactic si listele cu posturi disponibile ca sa te orientezi daca ai la ce spera pe domeniul tau. Nu strica sa ai in vedere si sa-ti cauti alt tip de loc de munca pentru cazul in care nu reusesti sa te muti.
http://titularizare.edu.ro/ (Metodologie si Rapoarte)