| PaulAdrian17 a întrebat:

Buna! Cineva chiar si-a gasit job prin intermediul site-urilor de genul? (adica Hipo, Ejobs, Bestjobs). Ca eu am trimis CV-ul si nu m-a contactat nici o firma.

6 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Având în vedere că platformele alea există de mai bine de 20 de ani, rezultă că mulți oameni își găsesc. Altfel ar da faliment.

| PaulAdrian17 explică (pentru johnnny123):

Sunt curios sa-i vad pe cei care si-au gasit. Ca eu am aplicat la firme si nimichee hee))

| Parakeets a răspuns:

Sunt un rahat de aplicații.

La Ejobs spre exemplu nici nu te lasă să-ți pui CV-ul, să-l trimiți dacă nu îl ai completat 100% conform "standardului" lor. Adică dacă nu ai facultate sau nu vrei să scrii cât mai multe aberații în CV, nu e domn'le complet CV-ul și nu te lasă să aplici.
Apoi joburile, majoritatea, sunt scrise în engleză, deși eu sunt totuși român și aplic pentru un job în limba română. happy
Iar de Hipo, oricum ăia nu caută fără facultate, din ce am înțeles.

Niște aberații de aplicații.

| AlexandraN21 a răspuns (pentru Parakeets):

Eu am facutate si sunt la master si tot nu ma suna multi angajatori. Si daca am un interviu, dupa imi spun ca nu corespund pentru necesitatile firmei. (paradoxul daca nu ai experienta nu te iau, dar daca nu te angajeaza cum sa prinzi experienta?). Sau depinde si de noroc

| AlexandraN21 a răspuns:

Si eu depun de ceva timp si nimic. Nici macar nu mi s-au vizualizat candidaturile. Sau daca le vad imi dau mail ca nu sunt potrivita pentru post, desi e un post de junior. Eu ma resemnez sincerhee hee)))

| PaulAdrian17 explică (pentru AlexandraN21):

Nu o lua asa. Sigur te va angaja o firma, doar ca e chestiune de timp.