| Marcella a întrebat:

Creteti ca o cariera ca psiholog este de viitor? Daca ati avea sansa ati studia psihologia? V-ar place?
Cel mai bun vot

Răspuns Câştigător
| yumeee a răspuns:

Din punctul meu de vedere, nu e o carieră de viitor, sau în care se câştigă prea bine, pentru că lumea nu prea merge la psiholog. Ori din prosteasca confuzie între psiholog şi psihiatru, crezând că mergi la psiholog "dacă eşti nebun", ori din... comoditate.
În străinătate bineînţeles că e altă situaţie, eu vorbesc doar de românia.
Cu toate acestea, eu plănuiesc să studiez psihologia. În ciuda tuturor motivelor pentru care nu ar trebui să o fac, îmi place, fiind singura slujbă care m-ar interesa. Dacă ar fi să îmi caut o slujbă pentru bani, m-aş face dentist laughing.

7 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Depinde de tine, mie personal nu mi-a placut, iar materia de a 10-a de psihologie a fost un chin

| DenisaAbdn a răspuns:

Da, psihologia este de viitor si este un "must have" al societatii moderne. Exista o arie larga de domenii in care psihologia este necesara.Majoritatea percep profesia de psiholog eronat, bazandu-se doar pe ceea ce vad in filme. Dar un absolvent de Psihologie are posibilitatea de a lucra in foarte multe domenii, sanatate, educatie, societate, cercetare, in domeniul juridic si al securitatii nationale, care mie mi se par cele mai interesante. Si e o profesie in care te formezi si te dezvolti pe parcursul intregii vieti.
Da, imi place foarte mult si ma pregatesc deja in sensul asta.Si daca iti place si vrei sa urmezi psihologia, nu pot decat sa iti urez succes. Citeste tot ce presupune aceasta profesie pentru ca alegerea facultatii inseamna inainte de toate documentare.

| pwp a răspuns:

Pai... tara e plina de psihologi...

| Deennn a răspuns:

Da. Mie imi place foarte mult psihologie, desi fac de anul acesta. Sunt clasa a X-a abia. laughing Dar imi place si as vrea sa dau la o facultate de psihologie. Bafta. kiss

| blonda_9284 a răspuns:

Si eu vreau sa ma fac psiholog, din acela care lucreaza cu copiii cu autism sau care lucreaza in politie (nu stiu exact cum se cheama). Sincer...acum oscilez intre psihologie, regie si jurnalistica, dar cred ca raman la prima varianta. Am auzit ca cea mai buna facultate de psihologie e la Cluj. Cam departe de mine, dar cred ca merita. Si inca ceva. La cate ramuri diferite are acest domeniu o sa ai timp pe tot parcursul facultatii sa te gandesti in ce fel de psihologie vrei sa te specializezi.

| LarisaMaria a răspuns:

Merita... crede-ma... eu de exemplu vreau sa fac facultatea principala; la care m-am gandit, si pe urma sa merg la una de pshilologie. E o meserie superba. Ajuti oameni la randul tauwinking

| Robertzel_8132 a răspuns:

Mie de pe acum imi place sa dau sfaturi prietenilor si golegilor. Asta as vrea sa ma fac. Cu aceasta meserie faci fapte bune adica ajuti oamenii. Te indemn bucuros sa dai la aceasta meserie. Merita!