| 64Anelize64 a întrebat:

Am 16 ani si mai am 2 ani si absolv liceul. Sunt din R.Moldova.
M-a gandesc serios la viitor si la cariera mea. Pina nu-demult voiam sa devin medic chirurg insa chiar e o pierdere de timp sa inveti 11 ani sau cat mai e la noi si apoi sa nu intri. Apoi, nu stiu daca as face fata programului si materialului incarcat de la universitate. Poate nu am destul curaj dar chiar m-as duce cu ochii inchisi daca nu as gandi realist.
Imi place sa studiez psihologia si ma gandesc ca poate as face o cariera din asta. Sa invat de psiholog sau ceva din acest domeniu. Nu stiu…
Totusi, ma pasioneaza si limbile straine. Nu stiu nici una la perfectie dar stiu cel mai bine limba rusa si studiez engleza, coreeana si un pic chineza si japoneza. Stiu sa ma descurc in spaniola si ma gandesc sa o invat mai aprofundat la domiciliu (asa cum am invatat-o pina acum). Si franceza si italiana le-as putea invata daca trebuie.
Am aptitudini in asta, nu-mi fac griji. Totusi, ma gandesc cum pot sa dezvolt din asta o cariera. Unde as putea studia si apoi lucra? Poate ma ajuta cineva cu ceva sfaturi. As fi profund recunoscatoare si bucuroasa sa primesc sfaturi de la voi.

3 răspunsuri:
| Porcusorul a răspuns:

Iti zic din start, incearca la facultate in Romania. Sunt burse pentru studenti moldoveni, tu trebuie doar sa-ti gasesti loc unde sa stai. Psihologia e inutila, e o diploma cu care nu ai ce face. Eventual incearca psihiatria dupa ce termini o facultate de medicina.

Chirurgia este foarte banoasa in Romania. Salariul oficial este minuscul, dar "micile atentii" coroborate cu un post bun duc castigurile lunare la mii de euro; poate chiar peste 10 mii in unele cazuri. Insa, din cauza acestui fapt, concurenta la rezidentiat pentru chirurgie este foarte mare. Sa ajungi un bun chirurg ai nevoie de o indemanare mult peste medie, maini fine, gandire analitica, o usoara doza de sadism, foarte multa rabdare, capacitate de lucru prelungit in pozitie aplecata, vedere buna. Daca aplici pe ramura neurochirurgiei, atunci toate abilitatile de mai sus trebuie sa fie de doua ori mai bune. Iar daca lesini la taierea porcului, poti sa uiti de chirurgie. Trebuie sa stii ca vei vatama sau vei omori oameni din cauza unor greseli pe care le vei face. E normal sa se intample asta la un moment dat. Daca nu crezi ca poti sa treci peste asemenea inconveniente, iti zic din nou, poti sa uiti de chirurgie.

Ramura lingvistica poate fi si ea o idee. Poate e o idee mai buna pentru tine decat chirurgia.

| 64Anelize64 explică (pentru Porcusorul):

Chirurgia era visul meu. Si acum am o slabiciune cand ma gandesc la asta. Neurochirurgia era destinatia ideala. Totusi, am unele obiective in viata mai importante decat cariera sau orice altceva (majoritatea nu vor intelege). Daca voi invata la facultatea de medicia atunci nu voi mai folosi timpul in scopul meu. Este ceva diferit de cariera acest scop, ceva departe de placeri sau distractii. Mereu mi-a placut sa privesc filme si documentare medicale, sa privesc operatii reale pe youtube si sa studiez anatomia cu noptile nedormite. Dar am ales ce-i mai important. Vreau sa-mi indrept atentia la o cariera care imi place, de asemenea, dar care nu-mi va irosi atitea ani de invatamint. Mutumesc mult pentru timpul acordat si de pareri!

| almaz a răspuns:

Până termini liceul, o să vezi mai bine ce-ți place, ce ții mai aproape de inimă, important să decizi tu ce vrei și nu mama sau tata, fratele sau sora, tu singur/ă să îți spui cuvântul final. (plaminîi privet din ro) Baftă!