| Forev3rAlone a întrebat:

Ma gndeam, psihologia este o cariera de succes?
Chiar imi place ceea ce face un psiholog si as vrea mult sa devin unul, dar nu ma pot avanta intr-o meserei in care nu se castiga nimic.
Adica, se castiga potrivit, si merge bine? Sunt clienti?
Consider ca am claitatile necesare de a deveni unul, si trebuie sa ma gandesc bine daca vreau sa incerc sa decin unul, pentru ca peste un an, trebuie sa imi aleg un liceu, iar acesta va fi ales si dupa decizia mea in legatura cu cariera de psihlog.
Va rog mult sa raspundeti. happy

5 răspunsuri:
| Floreenofficial a răspuns:

Salut! happy
Pai lumea in Romania nu se duce nici la dentist sau la medic,la psiholog nici atat.
Bine ar fi daca ai ajunge psiholog scolar, sau psiholog al unei organizatii, la un spital, sau la o firma ca sa le faci teste angajatilor, nu psiholog propriu-zis cu cabinet.Si eu consider acelasi lucru ca tine in legatura cu calitatile si totusi nu ma voi duce la psihologie. Oricum, eu zic ca e cam devreme sa te gandesti la cariera.Mai ai ceva drum de parcurs.Nu imi ramane decat sa iti urez succes! :*

| Forev3rAlone explică (pentru Floreenofficial):

Multumesc mult! :*

| Floreenofficial a răspuns (pentru Forev3rAlone):

N-ai pentru ce! >big grin

| DenisaAbdn a răspuns:

Nu ai suficiente informatii despre aceasta profesie. Psiholog nu inseamna doar cel pe care il vezi in filme, ascultandu-si clientul de pe canapea si incasand banii.
Psihologia este cel mai vast si mai frumos domeniu.Pentru a avea insa o cariera de succes iti trebuie pasiune si vocatie. Trebuie sa fii un bun observator, sa intuiesti, sa simti si sa intelegi manifestarile umane. Psihologia are multe ramuri. Poti face psihoterapie si consiliere, insa poti face si cercetare sau expertiza.
Este un domeniu in care niciodata nu vei ajunge la plafonare si in care te vei forma pe parcursul intregii vieti.
Daca te hotarasti pentru psihologie, iti doresc din toata inima mult succes!

| Antin a răspuns:

Ca si psihoterapeut, da, ai castiga foarte bine. Insa nu ajung doar studiile de licenta pentru asta.