| andy123 a întrebat:

Imi place foarte mult ideea de a fi psiholog, mi se pare cea mai placuta meserie, insa am auzit ca nu are viitor in Romania... Oscilez intre psihologie, drept si limbi straine. Vreau sa am un serviciu bun, care sa imi ofere o stabilitate financiara. Se poate studia dreptul in paralel cu psihologia SAU limbile straine?

3 răspunsuri:
| anutza a răspuns:

Cel mai bine se sa faci limbi straine, eu am terminat psihologie si lucrez pe alt domeniu, pentru ca formarea costa mult si nu gasesti loc de munca fara experienta.

| DenisaAbdn a răspuns:

Majoritatea percep profesia de psiholog eronat, bazandu-se doar pe ceea ce vad in filme.De aici perceptia ca aceasta meserie nu are viitor. Dar un absolvent de Psihologie are posibilitatea de a lucra in foarte multe domenii, sanatate, educatie, societate, cercetare, in domeniul juridic si al securitatii nationale, care mie mi se par cele mai interesante. Exista o arie larga de domenii in care psihologia este necesara.Profesia de psiholog e o profesie in care te formezi si te dezvolti pe parcursul intregii vieti, iar daca ai competente in psihoterapie, faci o munca istovitoare, dar frumoasa si interesanta.

| zdrangoi a răspuns:

Sigur ca poti urma in paralel (totul e sa ai si capacitatea atat intelectuala cat si fizica).
Cat despre meserie?
Ca psiholog nu stiu cat de bine ai putea sa te realizezi si financiar, cel putin aici in Romania si mai ales in viitorul apropiat.
Daca urmezi Dreptul ai o meserie "tare" (avocat,procuror,notar),totul e sa gasesti si post in Barou sau Asociatia Notarilor Publici(se da spaga tare de tot ca sa intri pe "felie").
Cat despre limbi straine poti deveni profesor (care sunt platiti ca vai de ei),traducator sau eventual sa gasesti un post in turism (ghid, receptioner).
Cam astea-s parerile mele, asa ca...