| skynexus23 a întrebat:

Bună! Cu 10 clase de profesionala poți merge in armata la soldați gradați profesioniști? (SGP)

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, te poti angaja, conditia obligatorie de studii este de 10 clase.

| skynexus23 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc! Nu știam dacă studiile de profesionala sunt egale cu cele de la Liceu. Acum sunt elev la liceu tot în clasa a 10 și pentru situația asta am întrebat

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

O miscare gresita in contextul incert al acestui razboi, care se poate transforma usor in Al 3-a le Razboi Mondial.
Cu alte cuvinte ai un risc chiar si mic de a lupta pe front, ceea ce nu iti doresc si nu-mi doresc.
Ca e plina tara de soldati gradati si generali grasi de salarii nesimtite care nu au vazut razboaie decat la tv este adevarat, dar aceeasi lasi care isi incaseaza salariile pe degeaba fara sa aiba vreun merit, au acum nevoie de protectia soldatilor americani, soldati americani pe care romanii ii platesc cu aproximativ 4000 de euro/soldat pe luna, in situatia in care avem mii de soldati platiti care stau degeaba, cu alte cuvinte noi avem nevoie de soldati straini sa ne apere cand avem ARMATA, atunci fie desfiintam armata romana fie nu trebuia sa permitem soldatilor americani si alte natii NATO sa vina in tara noastra pe banii tarii noastre.
Un management atat de prost facut de guvernul ciuca si de tatal lor Klaus nu cred ca a mai avut aceasta tara vreodata, pana si comunistii erau mult mai competenti si corecti cu resursele economice ale tarii, pe cand aceste slugi ale UE sunt niste risipitori care nu doar ca ne-au vandut tara strainilor dar ne-au bagat in niste datorii pe care nici urmatoarele generatii nu le vor putea achita.

Stiti ca sunt state care nu au ARMATA? si nu le-a atacat nimeni inca, acele state platesc contributie (un fel de tribut, sau taxa de smecher daca vreti) la anumite aliante precum acest NATO, si au certitudinea ca in momentul in care cineva ii ataca, acea alianta armata va interveni...la noi nu se poate asa, noi platim 2 armate pentru acelasi lucru! Inteligent, altii de ce oare nu s-au gandit la asta?
O asemenea prostie e greu de inteles, e ca si cum un bodyguard ar plati alt bodyguard sa il apere, asta face statul roman cu banii tarii noastre.
Daca zici toate aceste adevaruri esti considerat fie idiot fie pro rus happy, imi asum.

| skynexus23 explică (pentru Simpatic):

Nu vreau in MApN vreau la ISU ca și soldat profesionist servant

| Ciprian09 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu o sa fiu răutăcios cu tine,dar probabil asta este părerea ta, ma bucur ca ți o asumi! Dacă tu crezi ca e plina tara de soldați gradați, te înșeli amarnic! De generali, da, făcuți la apelul bocancilor bla bla bla..nu au nici o treaba cu armata în proporție de 90%...dar sa zici ca militarii sunt plătiți degeaba fără nici o contribuție adusa, aici te înșeli! Dacă tu crezi ca ai doar americani în tara, iar te înșelilaughing armata face voința poporului, dacă nu erau fraierii ăștia de militari în ww2, probabil vorbeam slava sau germana,cine știe. ca avem idioți in fruntea tarii,aici este alt subiect, pe care nu îmi permite profesia sa îl discut! Ca sa fii pro rus trebuie sa fii de acord cu ceea ce fac băieții ăștia în ultima vreme prin Ucraina și nu numai! Sper sa nu fii, și dacă te atrag ceea ce fac "militarii rusi" în operațiunea la speciala, îți dau niște video reale în privat, apoi îți schimbi părerea! Hai noroc

| Simpatic a răspuns (pentru Ciprian09):

Nu sunt pro rus, cum nici rusii nu sunt pro putin, ei doar o fac din obligatie
de aceea vor si pierde acest razboi pentru ca nu au tragerea de inima pe care o au ucrainienii, astia sunt cu adevarat oameni foarte puternici si fizic si psihic
Pe de alta parte cred ca am zis cu alta ocazie ca acest razboi va avea aceeasi soarta cu razboiul dintre spartani si Persia, cand Imperiul persan a fost umilit de o armata mica de luptatori din Sparta, la fel pentru ca spartanii luptau cu inima iar cei din marea armata persana erau mare parte sclavi din teritoriile cucerite de persi, care luptau din obligatie nu din propria vointa. In orice razboi factorul psihic este mai important chiar decat cel fizic iar superioritatea numerica mai ales in aceste vremuri tehnologizate numai este cea care decide o batalie, aici numai are aplicabilitate aforismul "unde-s multi puterea creste"

| Ciprian09 a răspuns (pentru Simpatic):

În 2019 am fost în Ucraina...ca și "instryctor"...în fine.am văzut calitatea, dar mai ales cantitatea.pot spune ca am oameni ft buni ca și militari, dar și purtători de haina militara și atat.consider ca dacă nu primeau echipamente, muniție, armament etc etc..se termina de mult conflictul de acolo.nu și cel din Dombas, care, bineînțeles este din 2014 și o sa mai continue! Seara faina îți dorești! Pari o persoane ft echilibrata, ce pot spune! Noroc!

| mi25 a răspuns:

Da.

| 1234568807 a răspuns:

Nu poti, in armata trebuie sa ai 12 clase absolvite