| Mih234 a întrebat:

Bună!
Cum se face un transfer la poli de la facultate la alta?

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Trebuie sa mergi mai intai la decanat facultatea la care vrei sa te transferi si sa ai acceptul lor si sa iti spuna daca mai sunt locuri. Apoi sa te duci la facultatea la care esti acum si sa le ceri si lor acceptul. Deci ambele facultati trebuie sa fie de acord. Apoi vei da diferente, adica dai examene la materiile care s-au facut la cea de-a doua facultate inainte sa mergi tu acolo (cele pe care colegii tai le-au facut ca sa fiu mai explicita) si pe care nu le-ai facut la prima. Aceste diferente se pun ca restante. Daca sunt prea multe diferente de dat si sa zicem ca tu esti anul 2, nu o sa intri tot in anul 2 ci o sa faci un an suplimentar ca sa iti poti da acele diferente. Si cum facultatile de la poli sunt diferite, cred ca la oricare ai alege sa te transferi vei face an suplimentar, mai exact vei pierde un an.
Oricum toate lucrurile astea o sa ti le spuna la secretariat.

| Bondarel99 a răspuns:

Am citit si intrebarile tale anterioare. Deci ai intrat anul asta la ISB.
ATENTIE!
Daca vrei la o facultate la care au ramas locuri in toamna trebuie DOAR sa mergi la ISB la decanat si sa le ceri dosarul pe care apoi il duci la facultatea la care vrei sa te "transferi" si asta e TOT. Vei fi automat inscris acolo. Deci cand se fac inscrierile in toamna mergi la ISB si retrage-ti dosarul. ATENTIE! E foarte posibil sa incerce sa te vrajeasca si sa incerce sa te convinga ca e mai bine sa ramai la ei si poate nu o sa vrea sa ti-l dea. Dar e DREPTUL tau, ei sunt obligati sa ti-l dea. Deci daca nu vrei la ISB si vrei la o facultate unde mai sunt locuri (asta e foarte important) doar mergi si MUTA dosarul ANUL ASTA. Daca vrei sa te transferi peste 1-2 ani va fi extrem de complicat, acum e foarte simplu pentru ca abia te-ai inscris si inca nu ai inceput cursurile. Asa ca mergi cand se fac inscrierile acum in toamna.

| Mih234 explică (pentru Bondarel99):

Eu vreau de la Ing produselor alimentare la Ing economica, dar n au mai ramas locuri acum

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mih234):

Atunci poate vrei sa te orientezi spre alta specializare de la alta facultate unde au mai ramas locuri. Acum cat inca mai poti pentru ca mai tarziu o sa fie foarte greu sa te transferi si foarte posibil sa pierzi si un an aiurea. Dar poate iti place si unde esti acum. In plus vezi ca nu o sa faceti ore la voi in facultate (poate 2 ore odata la 2 saptamani sau 2 ore pe luna). O sa faceti numai in Polizu la Gara de Nord, ceea ce e mult mai usor pentru ca doar iesi de la metrou sau din statia de autobuz si intr-un minut ai si ajuns la facultate. Nu trebuie sa mergi zilnic prin curtea aia mare de la Poli, unde faci km intregi.

| Mih234 explică (pentru Bondarel99):

Eu am citit azi regulamentul și se poate face transfere de genul numai ca o sa dau diferențe și o sa rămân în anul urm nu îl repet

| Mih234 explică (pentru Mih234):

Dar asta numai după anul 1

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mih234):

E vorba de credite. Daca diferentele au multe credite se face an suplimentar.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Mih234):

Dar asta cu transferul acum in septembrie e 100% adevarata pentru ca si eu am facut acelasi lucru.

| Yurisa a răspuns:

Daca nu e aceeasi specializare nu poti, trebuie sa incepi din anul 1

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba-i direct pe cei de la UPB trimitand email la relatii publice. https://upb.ro/en/contact/