| Itstimetosayhello a întrebat:

am facut 2/4 ani la o facultate la poli si as vrea sa ma transfer din anul 3 intr-o alta tara(nu am vreo preferinta de tara,dar as vrea sa studiez in engleza). Aveti idee,se poate? cui ar trebui sa ma adresez in facultate? nu erasmus,ci contracost,sa ma transfer direct si daca imi placce foarte mult, sa raman acolo.A fost cineva in situatia asta? sau aveti idee pe ce site-uri/bloguri m-as putea adresa? Chiar imi este util orice detaliu...

10 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Este o treaba destul de complicata, s-ar putea dar trebuie sa știi cu cine sa vorbești și durează și foarte mult pana găsești facultate, iar aia trebuie sa fie de acord și apoi sa se ia legătura cu cea de aici...
Trebuie de asemenea sa nu ai restante.
La ce facultate ești, de curiozitate?

| Itstimetosayhello explică (pentru Bondarel99):

La inginerie in limbi straine(engleza). Cunosc si germana, dar la nivel de conversatie doar. Engleza o stiu bine

| Bondarel99 a răspuns (pentru Itstimetosayhello):

Te înțeleg, aceeași părere o am și eu, dar dacă ai rezistat 2 ani cred ca mai poți îndura...

| Itstimetosayhello explică (pentru Bondarel99):

Nu,nu mai pot indura, sunt cu nervii la pamant...parintii m-au invatat sa fiu altfel fata de ce se cere la universitatea asta.
La finalul anului trecut am facut o eruptie foarte dubioasa pe piele pe sistem nervos.Este horror...
Si am fost prea serioasa si corecta ca sa merit asa ceva...asa ca vreau sa incerc macar alt sistem(daca ma adaptez acolo ar fi super).Ai mei nu au vrut sa ma lase din mana si sa merg de la bun inceput sa studiez afara(desi aveau posibilitati materiale si am avut 9.2 la bac si 9.8 la mate,plus Cambrigde ul luau cu B)dar acum regreta ca nu m-au lasat cand ma vad cat de destabilizata sunt.
Si e mult de lucru,chiar foarte mult, e greu, dar nu ma vait, am fost educata sa infrunt aceste probleme si sa lupt pana la capat. Ceea ce ma omoara este sistemul asta profund corupt, la fel cum e la noi in tara...

| Bondarel99 a răspuns (pentru Itstimetosayhello):

Dar ai putea sa te transferi la alta universitate, sunt altfel formalitățile pentru cele din afara și cred ca e foarte scump sa studiezi acolo și sistemul e tot Bologna.

| Itstimetosayhello explică (pentru Bondarel99):

Stiu ceva cu sistemul bologna.Dar ce implica?

| Bondarel99 a răspuns (pentru Itstimetosayhello):

Adică înainte la poli se făceau 5 ani și ieșeai direct inginer, apoi următorul pas era doctoratul. Acum după sistemul asta se fac 4 ani dar la sfârșit nu ieși inginer complet ci trebuie sa faci si masterul ca sa fie studiul complet. La master oricum e doar așa ca sa fie pentru ca am cunoștințe care se duc o data pe săptămâna. Dar odată cu sistemul asta s-au mai redus și din materii și dificultatea lor pentru ca pe vremuri inginerii erau in fruntea societății, foarte puțini ajungeau sa termine politehnica, acum nu mai e așa greu.
Mai multe nu știu, dar eu zic sa te gândești bine la ce vrei sa faci.

| tibistf a răspuns:

Cel mai bine intrebi la secretariat si vezi ce iti vor spune. Ulterior sa mergi la decan/prodecan. Parerea mea(si eu sunt student la poli) este sa faci facultatea aici si sa faci masterul in afara. Acum totul depinde de tine. Multa bafta

| macelaru132 a răspuns:

Opinia mea este ca, daca esti deja la jumatea drumului in ce priveste facultatea, sa te duci pana la capat unde ai inceput.

| Itstimetosayhello explică (pentru macelaru132):

Ai dreptate,dar vreau macar sa incerc un alt sistem,ma imbolnavesc cu nervii cu nemernicii astia,profi care ti cer in fata sa faci meditatii cu ei caci altfel te pica, pilosi, spagari, studenti pilosi care sunt lasati sa copieze...m-am saturat...
Ideea e ca vreau undeva unde sa fie facultate pe bune si respect... fara spagi si pile
cred ca nationalistii o sa imi sara in cap, dar va spun ca asta e adevarul de aici de la noi...