| Lorenzo1 a întrebat:

Bună,

daca am terminat o facultate fără licență pot face ceva doar cu facultatea?

Mulțumesc,
Sarp

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti sa faci nimic fara licenta, ca-i exact la fel liceul, fiind la acelasi nivel.
Nici o companie din Romania nu te poate angaja pe pozitie de inginer, medic sau ce ai facut tu, daca nu ai diploma de licenta, angajarea facandu-ti-se ca un simplu muncitor NECALIFICAT.
Toata facultatea aia facuta, este inutila FARA LICENTA.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde foarte multe de domeniul.
ca daca vorbim de un domeniu unde licentierea este absolut necesara, gen medicina, inginerie, drept, arhitectura... atunci nu faci nimic cu ea

daca vorbim de alte domenii, gen informatica, limbi straine, marketing samd poti folosi ceea ce ai invatat si fara diploma

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu prea ai sanse la fel de multe ca cei care au diploma.Dar nu e imposibil, depinde de tine cum te descurci si te promovezi.

| haileewatson a răspuns:

Nu chiar. Companiile mari sau companiile care se respecta iti vor cere la angajare o copie a diplomei de licenta. Personal eu am intalnit asta peste tot. Bineinteles, poti gasi firme in anumite domenii care nu se uita la licenta, dar trebuie sa vezi in functie de domeniul respectiv.

| stef87 a răspuns:

Buna happy Teoretic da, pana la un anumit nivel de sarcini. Depinde si ce facultate ai facut si ce skiluri ai, respectiv ce cunostinte ai acumulat cu studiile tale.

Ca idee, poti cel putin asistent cuiva care e licentiat in acel domeniu. Dar mai mult depinde ce simti tu ca ai vrea sa faci, astfel s-ar putea sa te incapatanezi sa faci si licenta si sa tot cauti job in acel domeniu, sa acumulezi experienta si tot asa.

| blackWisteria a răspuns:

Despre ce domeniu vorbim si de ce nu o dai? Sunt facultati la care poti sa dai licenta ai si peste 10 ani.