| rya79 a întrebat:

Bună, dacă termin facultatea de medicina militara cu tot cu rezidentiat sunt obligata sa lucrez ca doctor chiar daca nu vreau? Am voie dupa sa mai fac o facultate si sa lucrez în domeniul ei?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, esti obligata sa lucrezi in armata, daca esti medic militar, ca altfel nu ai ce cauta la facultatea de medicina militara.

Dar stai linistita, ca nu ti se va intampla tie, odata ce nu ai intrat inca la facultate happy

| Nirvanaaa a răspuns:

Da, poți face și alta, numai ca o vei face in regim de taxa. Statul asigura doar una in regim bugetat.
Atenție însă, ca nu vei putea profesa medicina civil, deci rămâne opțiunea de a face alta facultate și a profesa in domeniul ei.
Dacă facultatea pe care o vrei e civilă și nu intra tot la categoria militară, nu știu dacă trebuie sa ieși din sistemul militar înainte.
Dar de ce ai da și la rezi dacă tu stii ca nu vrei sa profesezi in domeniul ăla?

| Eireann a răspuns:

Facultatea de medicina militara e finantata de Ministerul Apararii si daca vrei sa renunti o sa treruiasca sa restituti banii pe care i-au cheltuit cu facultatea si intretinerea ta pe parcursul celor 6 ani. Dupa poti sa faci ce vrei.

| DeMicUnCălător a răspuns:

Nu ești in pușcarie! Nimeni nu te poate forța să faci ceva ce tu nu vrei să faci

| Ilovedinero a răspuns:

In Ro esti obligat sa lucrezi ori doctor ori in domeniul militar sau le dai banii pe tot liceul(asta a patit o prietena de a mea)