| Dianaaa567 a întrebat:

Buna! Sunt in clasa a 11 a (pe științe sociale ) și de mică m-am gândit mereu ca vreau să devin medic stomatolog. Chiar m-aș vedea să repar dinții și să-i ajut pe oameni, îmi place domeniul ăsta și nu m-aș vedea în alta în parte. Dar în ultimele săptămâni mi-am cam schimbat ideea ..nu știu dacă să mai dau admitere la facultate de medicină dentară.mi-e teamă să nu fac față + mulți mi-au spus ca se găsește greu de muncă ca medic stomatolog dacă nu ai un cabinet (și realistic vorbind eu nu o să am cabinetul meu din mai multe motive), ai mei la fel îmi zic ca nu merită să mă duc la facultatea de medicină dentara. În ultimul timp mă gândesc să dau admitere la facultate de asistență medicală și după terminarea facultății să lucrez ca asistentă dentară. Știu foarte bine ca nu se compară cu facultatea de medicină dentară. însă meseria de asistentă dentară mi se pare una foarte frumoasă (chiar dacă salariul unei asistente dentare este mult mai mic, ceea ce este normal ).Eu aș intra la facultate de asistentă medicală pentru a deveni asistentă dentara și nu altceva ..cum am zis îmi place domeniul ăsta al stomatologiei și indiferent de orice nu aș vrea să renunț.și cum am zis nu m-aș vedea să fac altceva (de ex asistenta medicală într-un spital, farmacie etc). Întrebarea mea este; chiar merită să fac facultatea de asistență medicală care durează 4 ani ca să devin asistent dentar in loc de facultatea de medicină dentară care durează 6 ani (și un rezidențiat)? Sincer m-aș vedea mai mult ca asistentă dentară.dar totuși vreau să încerc să dau admitere și la medicină dentară. Sunt două meserii diferite, salariul e diferit și riscurile sunt mult mai mari ca medic stomatolog, dar totuși de ce nu?
Timpul trece repede, suntem deja în Ianuare și eu încă nu m-am apucat să fac pregătire la biologie și chimie (cum am zis sunt pe științe sociale și în clasa a 11 și a 12 a nu se mai face bio, chimie și fizică deci trebuie să mă apuc din timp de pregătire.
Am nevoie de câteva păreri vă rog! (Scuzați și pentru erorile de exprimare, dacă le-am făcut. Dar îs venită de 2 ani în România).
Dacă cineva ar vrea să mă ajute cu o părere sinceră m-ar face fericită pentru ca chiar am nevoie și de câteva păreri. (Dau funda!)

Răspuns Câştigător
| TudorDD a răspuns:

Bună. Tu nu ai de unde să știi ce-ți va rezerva viața și ce soluții vei putea găsi peste N ani.

Dacă ai acest vis, urmează-l! Lucrează din greu pentru el! Du-te direct la facultatea de medicină dentară! Învață, ia-ți manuale, culegeri, tot ce ai nevoie să te pui la punct. Nu te mai gândi la ce va fi peste 6-8 ani! Fa tot ce poti AZI ca sa ajungi ACOLO unde vrei. Solutii gasesti pe parcurs. Fie gasesti job bine platit, fie pleci in afara ca acolo sigur se cauta si sunt salarii imense, fie faci un credit și-ți deschizi cabinetul/ cine stie, poate vinzi ceva teren mostenit de pe la parinti/bunici, sau poate iubitul tau de atunci te poate sustine sau poate chiar el va fi medic ca tine și-l deschideti impreuna. Nu ai de unde sa stii ce-ți aduce viitorul și unde te duce viata. Dar NICIODATA sa nu-ți pierzi curajul! Ok?

Ai un vis, urmeaza-l! Las-o incolo de teama! Teama nu te duce nicaieri. Si daca nu te descurci cum iti spun gândurile sau cum auzi prin prieteni, ce?! E capat de lume? Gasesti altceva care să-ți placa! Sau daca nu intrii la Fac. de Med.Dent? Aia e, dai la asistente si te reorientezi! Deci solutii exista! Orice ar fi! Atunci de ce sa te temi? Fii inteligenta, studiaza mult si urmeaza-ti visul, nu asculta ce zic ceilalti din jurul tau, nici prietenii, nici familia cand vine vorba de chestii care sa te descurajeze!

Curaj! Muncă! Și Doamne ajută! Da?!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti face un curs postliceal de asistenta medicala, de 3 ani, dupa terminarea liceului.

| DanielVălean a răspuns:

Bună seara!
Ești la vârsta la care începi să te descoperi și să știi ce ți-ar plăcea să faci în viață, încotro să te îndrepți din punct de vedere profesional.
Dacă tu simți că facultatea de medicină dentară te-ar face să te simți împlinită, atunci de ce mai eziți? Înțeleg, aduci argumentul conform căruia zici că n-ai avea propriul tău cabinet și că nu ți-ai găsi ușor de muncă. Crezi că e mai ușor pentru o asistentă? Nici vorbă, din acest punct de vedere, în ambele situații e la fel de dificil să îți găsești un loc de muncă. Dar momentan nu te gândi așa departe, ia-o pas cu pas, rezolvă câte o problemă pe rând. Nu știi niciodată ce oportunități ți-i se ivesc în viață, poate te împrietenești la modul serios cu câteva colege și decideți să deschideți toate împreună un cabinet la final de facultate. Sfatul meu e să țintești cât mai sus, atât de sus cât simți că poți duce. Altfel, dacă te mulțumești cu puțin acum, mai târziu în viață o să ajungi să regreți că nu ai încercat mai mult de atât și că nu ai ajuns la cea mai bună versiune a ta. Îți doresc mult succes pe drumul pregătirii tale și am încredere că vei face o alegere corectă. Baftă!

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Eu am terminat medicina generala. Pot sa iti zic si de la noi (pentru ca sunt multe materii comune), cat si de la prietene de-ale mele care sunt la dentara, este intr-adevar destul de mult de invatat, iar in functie de facultatea la care vrei sa mergi, adica in ce oras, admiterea poate fi mai grea sau mai usoara. Eu zic sa faci asta, daca crezi ca iti place domeniul, fa medicina dentara, nu facultatea de asistenti. Undeva o sa iti gasesti sigur sa lucrezi in cele din urma, si mai bine sa fii medic decat asistent, daca tot te apuci. Ideea este ca va trebui sa fii relativ serioasa si in privinta admiterii si in privinta invatatului in timpul facultatii. Medicina in sine este grea, indiferent ca esti medic sau asistent, asa ca trebuie sa fii pregatita pentru asta indiferent pe care din cele doua o s-o alegi. Succes!

| TudorDD a răspuns:

Wow, răspunsul meu e câștigător, sunt flatat. Btw, observ ca azi ti-ai creat contul. L-ai creat special pentru intrebarea asta, nu? Iti recomand sa citesti cand ai timp "Alchimistul" de Paulo Coelho. Cred ca il gasesti chiar si in pdf free pe net. Inspirationala cartea, o vei tine minte. Te pup!

| Dianaaa567 explică (pentru TudorDD):

Da, m-am uitat și este și în pdf. Am să iau cartea! Sincer prefer să citesc de pe o carte decât pdf