| Vlăduț42069 a întrebat:

Bună ziua. Dacă as studia la facultatea de medicina militară, aș putea merge pe ramura de medic legist sau nu?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După de faci medicina militară, ai obligația să devii medic militar, nu poți merge pe ce vrei tu.

| Nirvanaaa a răspuns:

Nu, indicat e sa faci medicina generală. Însă mai e o problema: sunt foarte, foarte putine posturi atat la rezi cât și la specialitate.

| bookofknowledge a răspuns:

Am cautat pe net pentru tine: https://directiamedicala.mapn.ro/......t_2023.pdf
aici gasesti posturile de rezi din 2023, ei nu scot toate specialitati la rezi, sansele tale sunt foarte foarte mici, aproape 0, poate sunt sanse sa scoate post, dar prea mici, daca vrei sa vezi sanse la specialitatea dorita, trebuie la medicina generala, scuze.

| bookofknowledge a răspuns:

Medicina legala, sansa e aproape 0, oriunde dai, daca dai la militara, e aproape 0 ca nu ajungi legist(sunt destul de sigur ca e 0, dar sa nu ma risc sa spun o prostie, zic ca este aproape infima), si daca dai la generala, se scot cam cateva posturi, am auzit pe cineva care a spus ca se scot cam cateva posturi in fiecare an, deci te lupti pentru 20 de locuri, din toata tara.
La militar specialitatile ce se scot, in mare sunt: medicina de familie, chirurgii, si poate un loc din alte specializari cum e neurologia. Daca mergi acolo ai cele mai mare sanse de a deveni medic de familie.Sanse la medicina legala, nu o sa spun ca e 0.
Parerea mea este, ca in facultate iti vei schimba de multe ori hotararea, si ar fi mai bine sa mergi pe MG, care iti lasa o gramada de variante: nu doar 6 7, in momentele bune.
Dar depinde de tine, poate iti doresti neaparat sa devii medic militar.