| Dorian_3315 a întrebat:

Buna deci problema mea este ca sunt foarte foarte confuz in privinta profilului la care vreau sa ma duc... deci eu sunt in clasa a 8-a si m-am gandit sa dau la medicina dar nu m-am hotarat la ce profil sa ma duc? stiinte ale naturii sau mate-info? familia m-a sfatuit sa merg la mate-info ca de acolo pot sa merg unde vreau eu si tot acolo merg niste prieteni foarte buni deai mei, iar la stiinte simt ca am chemare adica ma pricep la fizica si chimie si la partea da invatat termenii ma descurt destul de bine. Ma frustreaza faptul ca nu m-am dus la sanitarii priceputi si ca din cauza asta profa mea de bio nu ma mai apreciaza asa de mult si tis sa mai spun ca in clasa a 7-a nu m-a prea interesat anatomia m-am dus la olimpiada fara macar sa stiu cand e si mno... am picat si de atunci profa e mai rece cu mine ce sa fac? va rog un mic ajutor? fundita bineinteleswinking

5 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

La stiintele naturii este cel mai convenabil.

| adelinee a răspuns:

Deci eu sunt la stiinte ale naturii iar profesoara de fizica mi. a spus ca de acolo pot sa dau la ce facultate vreau iar in clasa a 11 a o sa intrebe cine vrea sa dea la medicina si o sa iti dea niste manuale speciale pentru medicina.eu zic ca stiinte ale naturii este cel mai bun profil.si app evita filologia sau stiintele sociale nu poti ajunge unde vrei de acolo...si chiar daca scapi de matematica apoi ce o sa faci mai departe fara matematica?straight face mai nimic.deci eu iti sugerez stiinte ale naturii...

| nonameanca a răspuns:

Stiinte ale naturii este cel mai potrivit profil daca vrei sa dai la medicina. pe langa profilele mentionate de adelinee mai evita si liceele economice (unde in clasele 11-12 nu se mai fac chimie, bio, fizica). sunt clasa a 12-a la un liceu economic, imi doresc f mult sa dau la medicina, dar imi este aproape imposibil pentru ca trebuie sa invat singura toata materia de admitere, iar meditatiile costa... sad din pacate pentru mine sad

succes!

| Cătălina a răspuns:

Parerea mea e ca trebuie sa mergi acolo unde esti sigur ca te descurci. Daca spui ca te descurci la fizica si chimie indicat ar fi sa mergi la SN(stiinte ale naturii), nu te lua dupa parinti, prieteni, ci dupa propria capacitate de munca.

Iti urez mult succes in continuare si sa ajungi unde iti doresti cel mai mult!

| allyson a răspuns:

Daca vrei sa dai la medicina cel mai bine e sa mergi la stiinte pentru ca faci mult mai multa bio/chimie decat la mate/info.
Eu sunt la mate/info si din cls a 11 o sa facem o ora de chim pe saptamana fata de cei de la SN care vor face 3-4. La mate/info merg ce-i care nu sunt hotarati ce vor sa faca mai departe. Dar daca simti ca vrei sa faci medicina, du-te la SNwinking