| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata,
Dati-mi si mie exemple de facultati de stat din Istanbul (Medicina) va rog frumos!
In Turcia se pot face credite de studii?
Va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

1.Cea mai buna scoala medicala o gasesti la HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ din Ankara(https://www.hacettepe.edu.tr/akademik/fakulteler)!--- am gasit-o intr-un top al universitatilor din Turcia.
In Istambul, la "İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ"(in turca!)--- vezi in engleza :http://www.istanbul.edu.tr/english/?p=9265
si calendarul aplicatiilor 2016 pentru studentii internationali:http://yos.istanbul.edu.tr/en/?p=6153

2.Nu-ti pot da informatii in legatura cu posibilitatea contractarii unui credit pentru studiu dar poti aplica pentru bursele destinate absolventilor de liceu, de facultate sau de master, printr-un program finantat de guvernul turc si adresat tinerilor de nationalitate straina care doresc sa studieze in Turcia. Ai toate detaliile necesare pentru a aplica in link-ul :http://www.turkiyeburslari.gov.tr/index.php/en/
inclusiv un ghid cu intrebari frecvente foarte, foarte utile:http://www.turkiyeburslari.gov.tr/index.php/en/sss-2

p.s.
*pentru programul de bursa acordata studentilor straini:
* poti bifa mai multe universitati si mai multe orase(cat mai multe)---cei de la centrul de selectare vor alege din lista ta de optiuni si vei merge acolo unde ai fost acceptata.
*Bursa acopera : costul studiilor,bilet de avion, asigurare medicala, doua mese pe zi.
*Inaintea de inceperea studiului propriu-zis, se face un an pregatitor (din octombrie pana in iunie) de invatare a limbii turce, in urma caruia studentii trebuie sa atinga nivelul de cunostinte C1 – certificat printr-un examen. Anul pregatitor cat si studiile ulterioare sunt gratuite. Cei care deja cunosc limba turca de nivel C1 vor incepe studiile fara sa mai parcurga anul pregatitor. Lainceputul anului, universitatile organizeaza, fiecare, un examen de certificare a cunostintelor de limba turca
* anul pregatitor este organizat sub forma unui curs intensiv de invatare a limbii turce. Daca nu treci examenul final de nivel C1, exista două posibilitati: 1. ramai la scoala de vara si sustii înca o data examenul; 2. nu reusesti sa treci examenul si pierzi bursa.
*Exista si facultatii la care se spune că studiile se vor face in limba engleza dar,in realitate,tot in turca se tin cursurile si indiferent daca vei studia in engleza sau in turca, tot esti fortat să faci anul pregatitor.
*bursa se primeste in bani( suficienti cat sa-ti ajunga!). Poti locui sau nu la camin, dar daca nu locuiesti la camin nu primesti mic dejun si cina gratis.
*Ca bursier, te poti angaja( daca timpul iti permite!) dar, de la cursurile facultatii, nu poti lipsi caci pierzi bursa!