| Dariusuu a întrebat:

Bună dimineaţa tuturor.

Se mai merită să dai la poliţie? Vreau să încerc anul acesta dar sunt puţin îngrijorat.
Nu ştiu ce mă aşteapta după şi dacă chiar o să-mi placă.Ştiu şi eu că probabil voi fi trimis mai departe de casă ca să lucrez dar am citit undeva că România nu-şi merită poliţiştii.Sunt conştient că orice serviciu are avantajele şi dezavantaje dar sunt foarte nehotărât.Fac mult sport şi stau şi bine cu gramatică aşa că nu văd de ce nu aş intra.

Să las grijile de-o parte şi să mă motivez mai tare?

Uneori am impresia că facultăţile din România sunt o loterie.Termini, obţii diploma dar rămâi şi fără loc de muncă.

Aştept păreri pro şi contra. Mulţumesc

Răspuns Câştigător
| h3r a răspuns:

Merită atâta timp cât ești dispus să lupți pentru ceea ce-ți place. Cu dezavantaje sau nu, un loc de muncă tot vei avea, mai multe șanse...
Trebuie să fii și sigur pe parcurs. Încearcă!

| Dariusuu explică (pentru h3r):

Mulţumesc.

Chiar am să încerc crede-mă.M-am săturat sincer de locurile ăstea de muncă de mizerie cu program lung şi salar minim.

O duminică plăcută îţi doresc dragă Diabla

| h3r a răspuns (pentru Dariusuu):

Merci la fel! Succes happy, nu te descuraja!

| laur3ntziu00 a răspuns (pentru Dariusuu):

Crezi ca in politie vei avea parte de un program mai scurt? Te inseli! Programul va fi mult mai lung si in plus orele suplimentare nu-ti vor fi platite laughing.

| Dariusuu explică (pentru laur3ntziu00):

Şi cum ai ajuns la concluzia asta? Ceva site? Ceva sursă?

| laur3ntziu00 a răspuns (pentru Dariusuu):

Google iti este cel mai bun prieten, sunt o multime de thread-uri in care politistii se plang de faptul ca lucreaza prea mult.

| Dariusuu explică (pentru laur3ntziu00):

Fiecare credem ce vrem. Dacă tu crezi în câteva conturi de poliţişti care se plâng pe forum n-ai decât.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se merita sa devii politist doar daca ai calitatile necesare si iti place aceasta profesie. Vei avea un loc de munca asigurat dupa terminarea academiei sau a unei scoli de politie.

| Dariusuu explică (pentru Ioandelasal):

Nu pot să zic dacă îmi place sau nu acum, doar că mă atrage. Nu ştiu cum e programul, nu ştiu cât de mare e stresul, salariu, etc.

Am doar grijile mele, oricum îţi mulţumesc pentru răspuns.

| cosmina92 a răspuns:

In cazul in care iti doresti cu adevarat un viitor in acest domeniu, de ce nu? Cand iti doresti sa faci ceva cu adevarat, deci iti face placere o sa faci in asa fel sa fie totul bine. O sa ai bani suficienti, nu te vei trezi prost dispus zilnic ca esti nevoit sa prestezi o meserie care nu iti face placere, etc. Insa, in cazul in care simti ca nu e tocmai ce vrei sa faci cu adevarat eu zic sa meditezi putin si sa te indrepti spre o facultate, chiar si in Romania, in urma careia probabil la inceput vei gasi ceva de lucru, o sa fie putin mai greu la inceput, dar cu timpul daca iti place ce faci o sa evoluezi, o sa fii cautat de diversi angajatori atat in
tara, cat si peste hotare. Bafta! ^_^

| Dariusuu explică (pentru cosmina92):

Ai dreptate, daaaa. Dacă nu încerc nu ştiu cum e oricum aşa că chiar am să încerc.

Mulţumesc pentru motivaţie.

| cosmina92 a răspuns (pentru Dariusuu):

Oricand si bafta! big hug

| Dariusuu explică (pentru cosmina92):

Multumesc! Numai bine îţi doresc şi ţie, cu cât mai multe realizări

| DANYEL001 a răspuns:

Sincer gandesti ca si mine.si eu vreau tot la politie i am invatat sa nu tin cont de parerile altora. daca tie iti place asta.nu iti fa griji pentru locul de munca pentru ca o sa ai unul sigur mai ales daca esti baiat serios si de treaba. sper ca te-am ajutat si nu te da batut fa exact ceea ce iti place. bafta;-))

| Dariusuu explică (pentru DANYEL001):

O să ţin cont, mulţumesc mult.