| RM a întrebat:

Doresc sa ma indrept spre facultatea de informatica din Cluj - Babes Bolyai - insa am o intrebare pentru voi. Imi trebuie matematica m1 pentru a ma descurca acolo? Avand in vedere ca eu sunt la stiinte ale naturii (bio-chimie) fac matematica m2. Daca doreste cineva sa imi dea mai multe informatii va rog sa imi lasati un mesaj privat. Multumesc!

3 răspunsuri:
| StartingANewLife a răspuns:

In general, pentru a face o facultate de informatica, trebuie sa cunosti matematica la perfectie. ar fi fost bine daca terminai mate-info, dar nu este ceva care te-ar putea impiedica.
(spre exemplu eu am terminat mate info si sunt in domeniul medical, in mod normal ar fi trebuit sa fac stiintele naturii)
ei bine, daca inveti foarte bine matematica m2, astfel incat s-o stii la perfectie (eventual, in cazul in care te descurci deja foarte bine, poti lucra suplimentar) ai toate sansele sa te descurci pe parcursul facultatii. restul il vei prinde din mers. in mod normal faptul ca ai invatat m2 nu este un impediment, asta daca ai invatat m2 cu seriozitate.
multa bafta!

| RM explică:

Dar informatica? Eu am facut informatica doar pe a 9-a si pe a 10-a dar, din cate am inteles, la facultate nu se mai face informatica din liceu. Este adevarat?

| StartingANewLife a răspuns (pentru RM):

La informatica o sa ai probleme pentru ca pe clasele a 11-a si a 12-a nu ati facut decat tic. trebuie sa stii un limbaj de programare de baza. noi spre exemplu la liceu am lucrat mult pe c++ (unii inca mai fac pascal), iar pe a 12-a am facut niste chestii interesante in oracle. da, la facultate vei face lucruri noi, dar se vor baza pe niste cunostinte de baza pe care ar trebui sa le ai. poti sa inveti si singur, nu e asta o mare problema, depinde cat de usor intelegi si cat de motivat esti.