| Tony998 a întrebat:

eu stau in Romania si as dori sa dau la facultate in Germania! Intrebarea mea este: Ca sa lucrezi in o tara straina trebuie sa primesti o locuinta stabila (orice roman care locuieste acolo stie asta), la sfarsitul facultatii, primesti asa ceva sau daca nu ai pe nimeni acolo, cum poti sa faci rost de aceasta locuinta in acte ca sa poti sa lucrezi acolo! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Eu nu am primit locuinta, ci am cautat-o in ziar ca sa o inchiriez, sa o am. Dupa 3 luni de munca si apoi am intrat in posesia locuintei, astfel nimeni nu-ti da, daca nu ai lucrat minim 3 luni.

Ca student trebuie sa te interesezi la facultatea unde vei vrea sa faci in ce regiune din Germania, difera de la land la land.

Succes!

| Tony998 explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc din suflet! Mi-ai fost de mare ajutor! Multa santate in continuare!

| MihaelaDart a răspuns (pentru Tony998):

Multumesc pentru funda! La fel si mult succes in ceea ce iti doresti sa faci!

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

De unde ai auzit tu ca primesti locuinta? Cineva sa le spuna si tiganilor care merg acolo si stau in corturi. Putini angajatori ofera si cazare. Asta depinde stric de angajator. Statul nu-ti ofera asa ceva. Iti dai seama ca toata lumea ar avea casa gratis, nu? Daca nu iti ofera angajatorul loc de munca trebuie sa-ti cauti si sa-ti platesti chiria si utilitatile din buzunarul tau.

| pufulescu a răspuns:

Deci tu pentru inceput vrei sa studiezi in Germania?
Da, studiile sunt gratuite dar cazarea nu ti-o plateste nimeni, tu trebuie sa te intretii pe perioada studiilor.