| KellyGreen a întrebat:

Buna!
Eu vreau sa devin chirurg insa as vrea sa stiu cati ani de facultate trebuie sa fac, cati de rezidentiat( sper ca am scris corect) si in ce tara as putea lucra astfel incat sa devin buna in acest domeniu, eu sincer chiar nu as vrea sa raman in Romania mai ales cu situatia de acum, as prefera Franta sau Elvetia dar si USA suna foarte bine. Voi ce parere aveti?
Va rog cei ce vreti sa faceti misto sau sa va bateti joc pastrati-va parerea pentu voi.
Merci si desigur funda!

Răspuns Câştigător
| Resurrection a răspuns:

La medicina se fac 6 ani de facultate si 4 ani de rezidentiat. In cei 6 ani de facultate faci lucruri minore prin spital, inveti cum trebuie si ce trebuie sa faci dupa care treci la lucruri mai dificile(supravegheat, desigur)
Ca medic chirurg, mai ales daca esti bun poti merge fara probleme in strainatate pe un salariu foarte bun. Multa bafta!

4 răspunsuri:
| Ovy81 a răspuns:

La medicina se face 6 ani iar dupa ce dai examenul de rezident mai faci un stagiu de 4 ani din cate stiu eu(in acesti 4 ani lucrezi ca medic in spitalele romanesti dar esti supravegheata de un medic cu o experienta mai mare), succes pe viitor!

| taken a răspuns:

Iti recomand filmul documentar ''Anatomy for beginners''. Sunt patru parti.
Vezi putin aici :
http://www.youtube.com/watch?v=fTdAjD9Q4ks

| Kasia a răspuns:

Buna! si eu dau la medicina.se fac 6 ani de facultate si 5 sau 6 ani de rezidentiat in functie de specialitate.eu as vrea sa plec in Anglia pentru ca nu ma descurc foarte bine cu franceza.As vrea sa fac rezidentiatul acolo. Daca vei fi medic chirurg in strainatate vei castiga foooarte bine.Succes!

| MagicalUnicorn a răspuns:

Faci 6 ani facultatea si inca 6 ani in care lucrezi ca rezident cu salar. Universitatea de Medicina si Farmacie (UMF) Iuliu Hatieganu din Cluj e o facultate foarte buna happy