| Adrian102 a întrebat:

explicati-mi si mie ce ce rezidentiatul la medicina la chirurgie? Dupa ce termini facultatea iti alegi specializare si dai examen? Daca pici examenul repeti anii de facultate? Si de obicei unde se intra cel mai usor si cel mai greu? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| elyn a răspuns:

Buna! Nu repeti anii de studiu,ai terminat medicina,dai licenta, in rezidentiat (specializarea)inveti meserie chirurgie-sa operezi, pune mana pe carte, te asteapta un drum al naibii de lung, bafta!

1 răspuns:
| FastAndFurious a răspuns:

Tu pui intrebarea asta din curiozitate, vrei sa stii ce va face un vecin, un neam mai indepartat sau cum?
Cum sa repeti anii de facultate daca pici rezidentiatul? La rezidentiat intri doar daca ai licenta data in medicina, deci ai absolvit facultatea. Cine sa te oblige s-o repeti?!
Pfff, este foarte clara metodologia de sustinere a rezidentiatului si o gasesti cu amanunte pe internet ( tematica, conditii, probe).